Austrálie autobusem

Nejoblíbenější způsob cestování pro backpackery

Pokud se po pobytu na Zélandu rozhodnete procestovat Austrálii, dost pravděpodobně si vyberete východní pobřeží. Tady je několik tipů, jak si to užít maximálně s minimem starostí.

1. Neberte si příliš velké sousto

Bude to znít jako klišé, ale Austrálie je obrovská. Pro našince jsou změnou i vzdálenosti na Zélandu, Austrálie je ale ještě úplně jinde. Přesto se v diskuzích občas objevují nápady jako projet celou Austrálii za měsíc a podobně. Rozmyslete si velmi dobře, kolik máte času a prostředků a co se za tu dobu dá reálně zvládnout. Rozlohu Austrálie je trochu těžké si představit, zkuste si proto porovnat její velikost s Evropou. Napadlo by Vás projet celou Evropu za pár týdnů? Pravděpodobně ne.

Většina cestovatelů proto volí východní pobřeží.  Ze Zélandu se dá pohodlně a levně doletět hlavně do Melbourne a Sydney. Většina cestovatelů proto volí postup z jihu na sever, často se končí v Cairns. Tady záleží jen na Vás, kolik máte času a co všechno chcete vidět.

2. Proč jet autobusem?

Autobusy jsou velmi oblíbené. V Austrálii funguje několik společností, které prodávají časové jízdenky s platností až několik měsíců. V praxi to funguje tak, že si koupíte jízdenku na určitou trasu, z města A do města B. Na této trase můžete kdykoliv kdekoliv vystoupit a zase nastoupit. Časová jízdenka Vás opravňuje k rezervaci jednotlivých jízde mezi zastávkami. Jedinou podmínkou je, že jakoukoliv trasu smíte projet jen 1x a pouze jedním směrem. Je jen na Vás, na kolik úseků si cestu rozdělíte. 

Jen pozor na rezervace, některé vytížené úseky mohou být vyprodané i více než den předem, ale většinou jde místo rezervovat den předem bez problémů.

2. Vyberte si autobusovou společnost podle sebe

Nejznámější společnosti, které operují na východním pobřeží, jsou Greyhound Australia a Premier. Mezi oběma jsou zásadní rozdíly. První, co Vás zaujme, je cena. Premier je levnější, než Greyhound. Má to své důvody. Autobusy jsou kvalitativně srovnatelné, Greyhound ale operuje daleko větší flotilou, a tak v místech, kde Premier nabízí 2 spojení jedním směrem denně, Greyhound jich má třeba 6 nebo 8.

Je tedy čistě na Vás, zda si trochu připlatíte za větší svobodu výběru cestování. I s Greyhoundem se Vám ale stane, že na některá místa dorazíte pozdě v noci, nebo brzy ráno.

3. Na cestu se vybavte

Prodejci Vám vylíčí, jak je cestování autobusem super, protože můžete cestovat přes noc a ušetřit tak za nocleh. No, na jednu stranu je to pravda, na druhou stranu asi každý ví, jak "pohodlná" je noc v autobuse. Tyto stroje jsou celkem pohodlné a párkrát za cestu se ta noc dá přežít, ale hlavní benefit v tom nehledejte. Cestu si můžete ale minimálně zpříjemnit:

  • myslete na něco pod hlavu
  • v noci bývá v autobusech docela zima, tak něco navíc na sebe má smysl
  • něco k snědku, abyste nemuseli nakupovat na benzínách, kde autobus přes noc staví
  • voda se hodí, podle našich zkušeností je voda v autobuse poměrně hnusná
  • wifi v autobusech většinou funguje jen, když ostatní spí, na dlouhých přejezdech, kde je špatný mobilní signál pak vůbec

4. Pozor na prodejce balíčků

Na prodejce balíčků zážitků budete narážet všude během své cesty. Na prvního z nich můžete narazit už při koupi jízdenky, protože Greyhound Wicked Travel patří mezi společnosti, které nabízejí kompletní servis.

A zde se Vám může lehce stát to, co se stalo nám. Při pobytu na Zélandu jsme si velmi rychle zvykli na místní upřímnost a převládající čestnost. Z toho Vás v Austrálii vyléčí hned právě nákup balíčků. Jak celý proces probíhá? U všech prodejců poměrně podobně:

  • všude pracují backpackeři nebo bývalí backpackeři, nemají tak problém s Vámi navázat kontakt a vzbudit důvěru, povídají si o Vašich a svých cestách
  • často Vám umožní zúčastnit se zdarma soutěže, kde si vylosujete nějakou odměnu, Vy tak najdete třeba výlet zadarmo nebo obrovské slevy (ale podmínkou je nákup dalších zážitků)
  • hned na to upozorní, že největší lákadla se vyprodávají dlouho dopředu a je třeba je rezervovat až 3 týdny předem
  • a potom Vám nabídnou nějakou skvělou slevu, kterou jinde nenajdete, spočítají Vám, kolik ušetříte
  • a nakonec na Vás tlačí, ať si balíček koupíte okamžitě, řeknou Vám, že někde zbývají 2 poslední místa, setkali jsme se i s prodejcem, který předstíral telefonní hovor, aby si ty 2 poslední místa ověřil apod.
  • Vy pak odcházíte se super kompletní službou, kde máte vypočítáno i kolik jste ušetřili a jste šťastní.

Proč je to špatně?

Špatně je to proto, že až pak začnete cestovat a jednotlivé zážitky využívat, zjistíte, že Vám lhali. Stejné zážitky lze často koupit za nižší cenu přímo u provozovatele, dokonce i na ty TOP zážitky se v pohodě dostanete i na poslední chvíli a často levněji. A vyložený podvod Vám může zkazit celý dojem.
Nám (a stovkám dalších) se tohle stalo právě u Gryehoundu, kdy výhodnosti balíčku dosáhli tak, že nám "zdarma" přihodili 4dny/3noci pobyt v Noosa Bush Campu za 210 dolarů. Ovšem na místě jsme zjistili, že tento pobyt stojí 75 dolarů a my musíme zaplatit 50 "místní poplatek". Takže místo 210 dolarů úspora 25 a veškerá výhodnost byla pryč. Jde o dobře organizovaný podvod, jak nám potvrdili další desítky stejně naštvaných backpackerů.
Ale abych nenadával jen na Greyhound a Austrálii, někteří si balíček koupili i předem na Zélandu od jiné společnosti a dopadli úplně stejně.

Moje rada tedy zní:

Nebojte se zajít do společností, které balíčky nabízejí, ale před objednáním si udělejte vlastní průzkum cen. Zážitky se dají často koupit na místních slevomatech.
Nenechte se zatlačit k okamžité koupi.
Pořádně si zjistěte, zda jsou v ceně zahrnuty místní poplatky, nebo ne. 
Nebojte se zorganizovat si výlety sami, vyberte si na místě ze společností, které provozují TOP zážitky.

5. Půjčte si auto zdarma nebo levně

I v Austrálii funguje tzv. relocation. To je situace, kdy půjčovny mají auta v jiných městech, než je potřebují. Místo, aby platili drahé zaměstnance na jejich převoz, nabídnou tato auta na speciálních webech k pronájmu velmi levně, často téměř zdarma a ještě s příspěvkem na benzín. My jsme takto měli obrovský campervan na 7 dní za 77 dolarů a dostali jsme 200 dolarů na benzín.

Toto se hodí hlavně, pokud jedete autobusem jedním směrem a potřebujete se potom vrátit. 

Kde hledat:

6. Nebojte se být kreativní

Austrálie je plná lidí s otevřenou hlavou. Nebojte se zapřemýšlet, jak byste mohli svoji cestu ozvláštnit, zjednodušit nebo zlevnit. My jsme většinu nocí během naší cesty spali u místních lidí zdarma, výměnou za vaření (nejen) českých jídel k večeři. Představivosti se meze nekladou!

Fotoreport z naší cesty po východním pobřeží Austrálie právě běží na denně na naší facebookové stránce: 

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.