Hobitín

Hobitín

A je to tu, konečně HOBITÍN!

Už cesta z Waitoma byla poměrně zajímavá. Hobitín je trochu problematické najít, protože oficiálně se jeho poloha neudává. Jediná možnost, jak se tam dostat, jsou organizované výlety, které vyjíždí ze 3 různých míst. Jedno z těch míst je vlastně přímo u Hobitína, jmenuje se odpočívadlo "Kraj" (The Shire rest), ale nikde se to nedozvíte.

V aplikaci, kde hledáme místa na přespáni, jsme ale Hobitín objevili i s poznámkou, že na parkovišti lze bez problémů přespat. Tak jsme se vydali v pokročilé hodině, za tmy a deště, hledat Středozemi. Jelikož ten den nám nefungovala GPS, nevěděli jsme úplně přesnou polohu a pomalu jsme ztráceli naději. Jeli jsme totiž po malé klikaté silničce uprostřed něčeho, co by se dalo nazvat nic, kdyby toho bylo trochu víc. Nikde žádná cedule.

Nakonec jsme ale dorazili do cíle! Na místě jsme zaparkovali a přespali v autě, bez problémů. Ráno jsme začali zjišťovat co a jak. Oficiálně lze koupit lístky na výlety asi od půl desáté, tak jsme je šli před 8 hodinou objednat. U kasy jsme se dozvěděli, že první tour odjíždí za 5 minut. Tak jsme to vzali. A bylo to nejlepší rozhodnutí.

Do Hobitína jsme přijeli jako první a další autobus dorazil až asi 15 minut po nás, takže máme unikátní fotky bez davů a mohli jsme si to daleko víc užít. Během dne najíždějí další a další autobusy, přes poledne v rozestupech pouhých 5 minut. To musí být strašný masakr a asi bysme byli při té drahotě poměrně naštvaný. 80 dolarů za osobu za vstup není žádná levnota a není divu, že Peter Jackson pěkně nabývá na váze. :-D

Nicméně Hobitín je samozřejmě nádhernej a pro fanoušky Tolkienova díla a Jacksonovo filmů zážitek.

Detailnější popis najdete pod fotogalerií.

Už když jsme hledali Hobitín a podrobnosti o jeho návštěvě, zaujalo mne, že jsme našli jen organizované výlety autobusem z několika míst. Vzhledem k tomu, že jsme cestovali autem po celém Novém Zélandu, chtěli jsme na místo dojet sami a pouze navštívit hobití vesničku. Informace na oficiálním webu nám neposkytly úplný přehled, ale nakonec jsme zjistili pravý stav věcí.

Hobitín leží na soukromém pozemku uprostřed rozlehlé farmy a přístup na něj není povolen soukromým návštěvám. Organizovaný výlet autobusem je tak jedinou možností, jak místo navštívit. Jednou z variant, kterou jsme zvolili i my, je odjezd z tzv. Shire´s rest, což přeloženo do češtiny znamená odpočívadlo v Kraji. Tato varianta je vlastně osobní návštěvou atrakce, neboť parkoviště s hlavní budovou a veškerým zázemím leží na silnici přímo naproti vjezdu na pozemek. Pro budoucí cestovatele bude užitečná informace, že na místo lze přijet večer před plánovanou návštěvou a v autě přespat na parkovišti, není v tom žádný problém.

Díky tomu, že jsme spali na parkovišti, jsme byli na místě od brzkého rána. Podle rozpisu exkurzí dostupného na webu měl být první výlet v 10 hodin dopoledne. Když se otevřela kasa, šel jsem koupit vstupenky a zjistil jsem, že první výlet je už v 8 hodin. Tak jsme neváhali a vybrali tuto brzkou variantu, která slibovala jasnou výhodu. Jak jsem už psal, Hobitín je jedním z top turistických cílů a tomu odpovídá návštěvnost. Do prostoru vesničky od rána přijíždí autobusy plné turistů, ráno v intervalech 15 minut, kolem poledne potom v rozestupech 5 minut. Dovedete si tedy představit, co takové návštěvnost udělá s atmosférou. Ulovit během dne fotky prázdné vesničky je prakticky nemožné. Proto doporučuji tour v 8 hodin, kdy přijedete do Hobitína jako úplně první a máte neuvěřitelný klid.

Trocha historie

Původní představa tvůrců filmů z trilogie Pán prstenů byla, že se Hobiton bude natáčet na více farmách na Novém Zélandu. V době, kdy již byly uzavřeny smlouvy s několika farmami však tým Petera Jacksona objevil farmu rodiny Alexandrů. Říká se, že Peter Jackson se do tohoto místa zamiloval zejména díky vzrostlému starému stromu, který hrál významnou roli ve vzhledu vesničky a ve filmu je to právě tento strom, před kterým si Bilbo nasadí během oslavy prsten a zmizí. Po vyjednání podmínek s rodinou byly všechny předchozí smlouvy vypovězeny a mohlo se začít s přípravami. Zajímavostí je, že jednou z podmínek Alexandrovi rodiny bylo, že filmaři po skončení natáčení vše zlikvidují a uvedou do původního stavu.

Pro potřeby filmařů bylo potřeba vybudovat k místu přístup. Na tuto práci byla nasazena těžká technika a dokonce armáda. Takové manévry samozřejmě vzbudily pozornost, nicméně všechny práce probíhaly v režimu utajení a na veřejnost se tak nedostaly žádné informace. Celá konstrukce a následné natáčení se i díky bezpečnostním opatřeném obešlo bez přehnaného zájmu veřejnosti.

Po skončení natáčení byl Hobitín zbourán, lépe řečeno částečně zbourán, zůstalo zde pouze 17 překližkových fasád. Toto torzo se stalo základem pro komentované prohlídky, které začaly v roce 2002, tedy rok po uvedení prvního filmu, který naprosto předčil veškerá očekávání a z Pána prstenů a Nového Zélandu udělal fenomén.

V roce 2009 se Peter Jackson s týmem vrátil na místo činu, Hobitín kompletně zrekonstruovali a dokonce přistavěli několik nových nor pro potřeby natáčení trilogie Hobit. Díky této rekonstrukci mohou nyní probíhat prohlídky v podobě, jakou známe, a která nabízí návštěvu kompletní vesnice. V roce 2012 pak byla přistavěna část s hostincem Zelený drak, kde nyní prohlídky končí ochutnávkou místního piva.

Průběh exkurze

Samotná návštěva vesničky a to, jak ji prožijete, záleží hlavně na Vás. Pokud Vás filmy z prostředí Středozemě nikdy nebavily, pak to není místo úplně pro Vás. Ale jestli se řadíte mezi fanoušky díla J.R.R.Tolkiena a filmů Petera Jacksona, budete nadšeni. Jako kouzlem se přenesete do míst, kde Vaše oblíbené příběhy začínaly a aspoň na okamžik si budete připadat, že jste jejich součástí. Ten pocit, když po úzké cestičce dojdete až k rozcestníku a před Vámi se otevře pohled na celý Hobitín, je pro fanoušky filmů k nezaplacení (on je tedy rozhodně k zaplacení, o čemž Vás přesvědčí na pokladně ;-)).

Prohlídka Vás zavede cestičkami kolem hobitích nor, kde se můžete vžít do různých rolí a vyfotit se v různých pozicích. Uvidíte na vlastní oči, jak jsou nory postavené a některá fakta Vás určitě překvapí. Velkým plusem celé tour jsou průvodci, kteří jsou vybaveni perfektní znalostí Tolkienova díla a hlavně Jacksonových filmů. Velice poutavě Vám odvypráví všechno důležité, upozorní na zajímavosti a zodpoví všechny zvídavé dotazy. Dozvíte se například, že strom nad Bilbovo domkem je osazen 300 tisíci ručně barvených listů a týden před natáčením Peter Jackson navštívil lokaci a barva listí se mu nelíbila, takže bylo nutno ho opět ručně kompletně přebarvit. A to vše kvůli stromu, který se ve filmu objeví na asi 8 vteřin v záběru z dálky. Díky takovéto a dalším informacím pochopíte, proč se rozpočty filmů šplhají do závratných výšek, ale výsledek stojí za to.

Celá prohlídka trvá asi hodinu a je zakončena návštěvou hostince Zelený drak, kde v rámci vstupu dostanete korbel piva. Na výběr je z několika druhů a toto pivo kromě Hobitína jinde neochutnáte, protože je vařeno exklusivně pouze pro něj. Pro nadšence je čas prohlídky rozhodně krátký, nebyl by problém na místě strávit delší čas, třeba i půl dne. Nicméně to je nereálné, kapacita by musela být významně omezena a cena vstupného by vyletěla velmi vysoko.

Pokud chcete zažít exklusivnější návštěvu Hobitína, můžete se zúčastnit večerní prohlídky s opulentní hostinou. První část prohlídky je stejná, jako ta denní, končí v hostinci. Zde pak probíhá velká hostina, zpívá se a tančí. Zpáteční cesta pak probíhá ve tmě za romantického svitu luceren, kterou každý z hostů na cestu dostane. Tyto exkurze jsou ovšem o něco dražší a hlavně kapacitně omezené a vyprodané dlouho dopředu.

Osobně návštěvu Hobitína rozhodně doporučuji, skoro bych to označil za povinnost. A pokud přidáte některý z výletů na místa natáčení původní trilogie či Hobita, získáte komplexní zážitek. O takovém výletu napíši v příštím článku.

Praktické informace, které se mohou hodit:

  • cena za běžnou prohlídku: $79
  • cena za večerní prohlídku: $190
  • souřadnice odpočívadla: -37.872086, 175.682915 (pro Google maps)
  • nejlepší čas na prohlídku: 8:00 ze Shire´s Rest
Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.