Základní informace

Nový Zéland WHS v kostce

Podstránky:

Nový Zéland v 5 minutách

1. Víza Nový Zéland Working Holiday

Pro pobyt a práci na Novém Zélandu potřebujete vízum, na 3 měsíce dostanete běžné turistické vízum po příletu, pokud splníte příslušné podmínky. Pro delší pobyt a práci je WHS vízum nejjednodušší cesta, jak se na rok podívat na Zéland a moct pracovat. Česká republika má každý rok 1200 míst v programu, kvóta se vždy otevírá na začátku března.

Žádost se podává online, okamžitě po otevření kvóty, víza zmizí velmi rychle (ani ne za hodinu). 
Stránky imigračního: https://www.immigration.govt.nz/
Zde najdete, kdy se kvóta otevře. Pokud si chcete vyzkoušet vyplnění formuláře nanečisto, přihlašte se jako Němci, ti mají víza otevřená celý rok.
V době vyplňování žádosti o vízum POTŘEBUJETE pouze kreditní kartu s dostatkem peněz na poplatek za vízum, dostatečně platný pas (min. 15 měsíců) a druhý doklad totožnosti (občanka, řidičák).
NEPOTŘEBUJETE letenky, peníze na pobyt a nic dalšího.
Poplatek je 240NZD a v případě neudělaní víza se nevrací. Systém Vás nenechá zaplatit, pokud se nevejdete do kvóty.

Vše o vízech:

2. PENÍZE
Zmiňovaných 4200NZD u Vás na 99,9% po příletu nikdo kontrolovat nebude. Nezapomínejte ale, že tahle suma má svůj důvod. Život na NZ není levný, po příletu si možná budete chtít koupit auto, můžete hledat práci týdny až měsíce, můžete potřebovat ošetření u lékaře. To všechno stojí peníze, takže pokud se nechcete stresovat, je lepší je mít.
Dokazování - vytiskněte si výpis z účtu v angličtině, výpis z KK.

3. PRÁCE
Záleží, jakou cestou se vydáte. Zda si chcete najít stálejší práci třeba na několik měsíců nebo jen cestovat a cestou si přivydělávat na pobyt sezónní prací. 
Pro stálejší práci je vhodný www.seek.co.nz.
Pro farmy apod. využijte třeba https://nzworker.com/

4. PLAT
Většina sezónních prací na working holiday je placena minimální mzdou + holiday pay 8%. Holiday pay je částka, která je Vám vyplacena za nevybranou dovolenou, na kterou Vám prací vzniká nárok. Holiday pay je placeno buď při každé výplatě nebo jednorázově při ukončení práce. Výplata probíhá většinou týdně nebo každých 14 dnů.
Vyšší mzdu můžete dostat za kvalifikované práce a také v hospitality v turistických regionech.
Minimální mzda se zvyšuje každý rok o 0,5NZD. Aktuální výše minimální mzdy je zde.

5. DANĚ
Z každé výplaty je Vám stržena daň. Zaměstnavatel za Vás většinou odvádí kolem 17,5%. Výdělek do 14 tisíc dolarů je daněn 10,5%. Proto je vhodné na konci pobytu (případně po skončení daňového období na konci března) požádat o vrácení přeplatku na daních. Přeplatek může činit až tisíc dolarů v závislosti na výši výdělku a reálných odvodech.
Je důležité hlídat si, zda za Vás zaměstnavatel daň skutečně odvádí. Až si zřídíte IRD číslo, získáte přístup do online aplikace, kde uvidíte všechny své výplaty a odvedené daně.

6. LETENKY
Informace o letenkách najdete na webu www.visitkiwi.cz v sekci LETENKY.

7. POJIŠTĚNÍ

Podrobné informace najdete na stránce POJIŠTĚNÍ. Zdravotní pojištění, cestovní pojištění a pojištění auta.

8. IRD 

IRD je daňové identifikační číslo, které potřebujete k tomu, abyste mohli pracovat a byla vám strhávána běžná daň (je možné pracovat i bez IRD čísla, ale daň je v takovém případě obrovská).
Postup a vše potřebné k žádosti o IRD. 

9. BANKOVNÍ ÚČET

Aktivní novozélandský bankovní účet je nutný pro žádost o IRD číslo. Jak účet založit online už z domova najdete zde.

10. AUTO
V každém větším městě se konají trhy, kde zcela jednoduše koupíte auto. Koupě probíhá tak, že na poště vyplníte formulář, jeden vy, jeden majitel a až se formuláře potkají na úřadě, je auto vaše. Nějakou smlouvu o prodeji nečekejte.
Auta, která kupujete mají většinou najeto 200-300 tisíc kilometrů a můžou to být vraky. Vždycky je tu riziko, že se Vám auto po pár kilometrech rozsype. I když Vám každý prodávající slíbí týden záruku na motor, nepočítejte, že byste ho v případě problémů viděli. Auto je prostě vždycky nejistá investice, na druhou stranu ceny jsou většinou na úrovni 3-týdenního výdělku páru, takže i totální odepsání auta se dá přežít.
Rozmyslete si, jestli se nevyplatí zainvestovat trochu víc a koupit novější auto, než nejlevnější vrak. Přeci jen Vám to auto bude na dlouhou dobu domovem. :-)

Zajímavý příspěvek o koupi auta na NZ naleznete zde:

10a. POJIŠTĚNÍ AUTA
Podrobné info na stránce Pojištění auta, povinné ručení.

11. PŘEVOD PENĚZ CZK<->NZD
Klasické převody jsou drahé. Po příjezdu na NZ je naprosto v pohodě vybírat z bankomatu, důležité je mít v ČR účet, který má všechny výběry v zahraničí zdarma (na dotázání doporučím).

Naštěstí existují služby, které umí poslat peníze mezinárodně levně a s výborným kurzem. Koukněte se na stránku Převody peněz. Přímý odkaz na TransferWise zde.

12. DÁREK PRO TY, CO DOČETLI AŽ SEM

K pobytu v divočině se docela hodí power banka k dobití telefonu. Když jsme dostali nabídku nabízet je tu za provizi, rozhodli jsme se vzdát provize ve prospěch Vás všech. Výsledkem je tedy to, že kliknete na následující link, objednáte libovolné zboží a zadáte slevový kupón "NOVYZELAND", tak dostanete 50,- Kč slevu. A to se vyplatí! ;-) https://ilin.cz/?a_box=5jr3n3z2

Spoustu užitečných informací naleznete v poradně VisitKiwi.


Základní informace máš, tak co teď? Pokud chceš studovat hlouběji, pročti jednotlivé sekce webu. Pokud se ti nechce číst a dáš přednost osobnímu popovídání, pak se sjednej osobní schůzku
A pokud už víš úplně všechno, zařiď si pojištění a vyraž. :-)

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.