Stopování na NZ

Dá se na Zélandu jezdit stopem?

Nový Zéland je pro autostop docela vhodný, je zde mnoho přátelských lidí a stopování je legální a poměrně bezpečné. Stopováním se připojíte do života místních, během stopování se seznámíte s lidmi, kteří Vás často pozvou na party nebo k nim domů. Auta jezdí po levé straně, takže buďte opatrní, pokud na to nejste zvyklí.

Během sezony je stopování velmi populární mezi baťůžkáři, kteří cestují po celém Novém Zélandu, a to zejména na jižním ostrově. Vyražte brzy, ještě před check-outem v hostelích (obvykle 10 hodin dopoledne) a máte větší šanci, že se vyhnete boji s ostatními stopaři.

Dálnice jsou pouze kolem velkých měst (Auckland, Christchurch, Wellington a Dunedin), zbytek jsou silnice první, druhé a třetí třídy nebo hliněné cesty, kde se stopuje dobře a bezpečně s ohledem na možnost zastavení.

Často Vám mohou zastavit cizinci, někteří cestovatelé uvádějí, že právě cizinci jim zastavovali častěji, než místní.

Jako všude, i na Zélandu jsou lidé, kteří mohou zneužít Vaši pozici jako stopaře. Řiďte se zdravým rozumem a pokud Vám zastaví někdo, kdo Vám nebude sedět, svezení odmítněte. Snažte se také nestopovat sami, ideální je to ve dvojici. Pochopitelně 2 dívky jsou ve větším potenciálním nebezpečí, než 2 muži. Cestujte bezpečně!

Jak správně stopovat?

Pokud jsi nikdy nestopoval/a,je prvním krokem překonání psychické bariéry. Stoupnout si k silnici a začít žádat o svezení chce maličko odvahy. Když ale tohle překonáš, je to už jednoduché. Postav se ke krajnici, zvedni ruku s palcem nahoru a tvař se mile a v pohodě. :-)

Pár základních pravidel:

  • postav se tam, kde má řidič možnost bezpečně zastavit (ideálně u odpočívadla apod.)
  • stůj tam, kde Tě řidič uvidí už z dálky (takže ne za zatáčkou apod.)
  • vyber si místo, kde řidiči ještě nejedou plnou rychlostí (takže výpadovky, konec města atd.)
  • pokud je to možné, nestůj v kopci, řidič se pak musí rozjíždět do kopce a to se jim nechce
  • zcela se vyhni složitým a nepřehledným místům, jako jsou velké křižovatky apod.

Vidíš, že pravidla jsou plně podřízena řidiči. On je ten, kdo poskytuje službu zdarma, proto je třeba mu maximálně vyjít vstříc. Proto se snaž vypadat upraveně a slušně, řidiče pozdrav a chovej se k němu mile. Tvoje chování může ovlivnit jeho další rozhodnutí, až zase potká stopaře.

Pokud jsi nikdy nestopoval/a, tak doporučuji přečíst si stránku https://dusan.pc-slany.cz/stop/.

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.