Jak řídit

Základní info o řízení na Zélandu

Držte se vlevo

Tohle asi není překvapivá informace, na Zélandu se jezdí vlevo. Chvíli je to nezvyk, ale zvyknete si poměrně brzy. Jednoduchá obecná pomůcka zní, že sedadlo řidiče by mělo být u středové čáry (s auty s volantem na levé straně se tu moc nepotkáte).

S řízením vlevo pak přichází samozřejmě přednost zleva. Ve městech jsou většinou semafory, z počátku je dobré se prostě držet aut před Vámi a zvykat si. Mimo města je tak málo dopravy, že s tím nebudete mít problém.

Alkohol a drogy

Na Zélandu je povolený limit alkoholu za volantem pro řidiče starší 20 let (do 20 je nulová tolerance). Měří se trochu jinak než u nás. Povolené množství je 50mg alkoholu na 100ml krve nebo 250mg alkoholu na 1 litr dechu, což by mělo odpovídat zhruba 0,25 promile.
Obecné doporučení zní: muži si mohou dát 2 standardní drinky a pak 1 každou hodinu. Ženy 1 drink a pak 1 každou hodinu. Samozřejmě je to individuální.

Na Zélandu má každý v lahvi prodávaný alkohol označení, kolik standardních drinků lahev obsahuje. Nejlepší je ale samozřejmě jezdit za střízliva.

Pokuty za alkohol za volantem jsou na Zélandu velmi vysoké a nemusí jít jen o peněžní trest, vězení za vyšší obsah alkoholu v krvi není žádnou výjimkou!

Bezpečnostní pásy

Jsou stejně jako u nás povinné.

Mobilní telefony

Opět stejně jako u nás, za jízdy zakázané, pokud nejde o komplet hands-free.

Odbočení vlevo na červenou

Narozdíl od Austrálie, na Zélandu není povoleno odbočit vlevo, pokud máte na křižovatce červenou.

Rychlostní limity

V obci platí 50km/h, mimo obec 100km/h, pokud není stanoveno jinak.

Předjíždění

Předjíždění je povoleno na přerušované bílé čáře, na žluté plné ani přerušované povoleno není. Předjíždění je povoleno pouze, pokud je bezpečné a máte dostatečný rozhled. Na tohle jsou na Zélandu opravdu hákliví a může se Vám stát, že i když nikoho neohrozíte ani neomezíte, tak Vás někdo z vozů kolem udá.

Místní většinou nikam nespěchají. Takže i když se budete ve svém camperu ploužit rychlostí 80km/h i nižší, většinou Vás dojedou, ale nepředjedou. Nemá smysl naznačovat řidičům za Vámi možnost předjetí bliknutím směrovkou, tenhle signál na Zélandu neznají a jen je zmatete. :-)

Zvířata na silnicích

Se zvířaty na cestách se potkáte poměrně často. Takže pokud na Vás protijedoucí auto bliká, nenadává Vám, ale pravděpodobně za nejbližší zatáčkou narazíte na krávy nebo stádo ovcí.

Kruhové objezdy

Narozdíl od ČR, na Zélandu je zvykem blikat při nájezdu na kruhový objezd. A bliká se tak, že dáte najevo, kterým výjezdem budete vyjíždět. Čili pokud neblikáte, jedete rovně. Pokud vyjedete prvním výjezdem vlevo, blikáte doleva. A pokud jedete až 3. výjezdem, blikáte doprava.

Mosty s jedním pruhem

Velmi časté jsou mosty, kde se silnice zužuje jen na jeden jízdní pruh. Doporučuji snížit rychlost, i když máte přednost. Mosty jsou totiž velmi často za zatáčkou, a i když máte přednost, už na něm může být jiné auto. A kromě srážky Vám hrozí potupné couvání. :-)


Máte nějaké další poznatky o řízení na Zélandu, které myslíte, že by tu měly být? Pak mi dejte vědět!

Kam dál?

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.