Levné cestování

Jak procestovat Evropu za 30€

Autor: Roman Ptáček (I JUST AM)

Za poslední roky jsem se soustředil hlavně na lowcost cestování. Lowcost letenky, cestování s batohem, občas přespání na letišti. Levný ubytování, couchsurfing. Postupem času vyvstala otázka, jak nejvíc lowcost by to šlo? Odpověď je 5700 kilometrů za 30 euro včetně jídla, dopravy a všech ostatních nákladů. Vítejte v mém hitchhiking tripu.

Na jaře 2017 mě vzali jako dobrovolníka na Raw Fruit Festival odehrávající se každý rok na konci Srpna na jihu Španělska. Od té chvíle jsem si pohrával s myšlenkou, že bych tam jel stopem. Bez předchozích zkušeností, bez příprav, bez peněz, bez možnosti koupit po cestě letenku.

O pár měsíců později stojím na zápraží svého Pražského bytu, na zádech mám batoh a v něm 4 trička, troje trenky, troje ponožky, jedny kalhoty, spacák a vyrážím vstříc neznámu. Během dalších 15 dní pak zažiju trip svého života, při kterém se stane všechno možné i nemožné. Mrznu v noci v lese, jím z koše, jsem ztracený v neznámu, řidič po mě žádá sex, zůstanu na 20 hodin trčet ve Frankfurtu, ve Francii je mi vedro, dostávám se na dno a chci zpátky domů. Pak mě lidé berou spát k sobě domů, dostávám od nich jídlo, oblečení, mapy, pití, pomocnou ruku a obrovskou podporu, která mi dovolí dokončit cestu. Učím se správně nocovat, stopovat, oslovovat řidiče. Učím se, že svět je dobré místo plné dobrých lidí, kteří mi rádi pomůžou, když je o to požádám.

Během tripu jsem se naučil spoustu novejch doveností a určitě doporučuju stopování všem vyzkoušet. Člověk je sám za sebe, musí to hodně tlačit dopředu, překonat ostych, strach, nepohodlí. Odměnou jsou pak úžasný zážitky a zjištění že k cestování vlastně vůbec peníze nepotřebujete. Bez nadsázky, můžete se zdarma dostat k moři na dovču, k babičce na víkend (holčina co jsem potkal takhle jela :D ) ale klidně i do Asie.

Z cesty se mi podařilo natočit video, které autenticky zachycuje zážitky z mojí cesty. Doufám, že to někoho inspiruje, vezme batoh a taky vyrazí. Je to snadnější, než si myslíte, stačí obout boty, vzít spacák a vyrazit.

Co mě hitchhiking trip naučil:

 • Můžeš se dostat kam chceš, stačí to chtít, zvednout zadek a jít

 • Na světě jsou skvělý lidi, který ti rádi pomůžou, když to potřebuješ. Není jich přehršel, ale je jich všude dostatek na to, abys mohl pomoc dostat.

 • Když něco potřebuješ, řekni si o to!

 • Když jsi na dně, je dobrý se vzdát a přestat všechno kontrolovat. Když vzdáš kontrolu, život to za tebe vyřeší.

 • Když je ti v noci zima, musíš čekat. Až vyjde sluníčko, bude ti teplo.

 • V popelnici je občas jídlo co je úplně v pořádku, paradox, ale je to tak.

 • Když máš hojnost, dávej a daruj. Až to budeš potřebovat, někdo tě taky obdaruje.

 • Dělej víc couchsurfingu, protože to dělá lepší a hezčí svět.

 • Kdybys jednou skočil úplně bez peněz, poradíš si.

 • Stopování zbaví člověka všech starostí a povinností všedního života, je to fajn.

 • Stopování naučí člověka vděčnosti i za maličkosti. Kafe, spaní v suchu nebo horká sprcha po 3 dnech nemytí se získává na cestě hodnotu milionu dolarů :D

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.