Práce ve školce

Sem vložte podnadpis

Autorka: Kristýna 

Bežný pracovní den paní učitelky v mateřské školce začíná obvykle mezi 7:30 až 9:00 ráno, podle rozpisu hodin, který se většinou střídá co týden, 14 dní, nebo i každý den. Poté, co si v klidu poklabosíte s kolegyněma v kuchyňce, se přemístíte do místnosti, kde už na vás čekají děti. Na Novém Zélandu školku navštěvují děti od 3 měsíců do 5ti let. Skoro ve většině školek jsou děti rozdělené minimálně do dvou skupin, a to ve věku do 2 až 2,5 let, a pak 2,5 až 5 let. Takové rozdělení bývá většinou u malých školek do cca 40 dětí. Pak existují větší instituce, které mají děti rozdělěné i do pěti skupin podle věku.

Hlavní naplní dne učitelky je připravit pro děti hravé, interaktivní a bezpečné prostředí, ve kterém se děti můžou volně pohybovat během dne a vybírat si z nabízených možností. Během dne minimálně jednou změní rozmístění a výběr her a hraček pro děti, většinou po obědě. Veliký důraz se klade na pozorování dětí, které se pak písemně vyhodnocuje. Pracovník si může s dětmi hrát, nebo jim jenom pomáhat a rozvíjet jejich nápady, diskutovat k tématu se svými kolegyněmi či rozvíjet vztah s rodinnými příslušníky. Samozřejmě je to hodně i o úklidu. Minimálně jednou za týden má učitelka tak znavý non-contact, což je doba, kdy se píší povídání o detěch, které jdou pak do jejich složek a čas co zbyde je určený třeba na tištění fotek dětí a dekorace třídy.

Učitelka by nikdy neměla zůstat sama v místnosti. Vždycky musí být minimálně dvě a musí splňovat poměr 1:3 na miminka, 1:5 na batolata a 1:10 u dětí od dvou let výše, který je daný ze zákona. Většinou panuje rodinná pohoda, ale jelikož se jedná o práci ve více méně ženském kolektivu, tak se nedá vyhnout různým pomluvám, narážkám a situacím, kdy jedna učitelka prostě nemusí tu druhou.

V některých školkách se vaří, do jiných si děti nosí svoje vlastní lunch boxy. Ranní a odpolední svačinka je pozvolná a děti přicházejí ke stolu podle toho, kdy mají hlad, ale obědvají většinou najednou. Během dne je minimálně jeden mat-time, kdy si děti sednou a povídají si s učitelkou, záleží na věku. Chodí se na různé procházky kolem školky i na výlety autobusem do muzea, zoo, na farmu atp.

Vyhody: Pro maminky s dětma, jelikož můžou umístit své děti a taky se dá většinou upravit pracovní doba na poloviční uvazek podle potřeby. Docela pohodová práce, hodně záleží na kolektivu, jak spolu učitelky vycházejí a vzájemně se podporují. Školek je na Novém Zélandě spousta a pořád se otvírají nové, takže se dá práce docela s přehledem najít kdekoliv. Práce je pondělí až pátek, placené svátky, dovolená atp.

Nevýhody: O žádných snad ani nevím

Každé centrum má 80% kvalifikovaného a 20% nekvalifikovaného personálu. Nekvalifikovaný pracovník začíná na $15.25 - $19, kvalifikovaný na $19 - $24. K tomu, aby se učitelka stala kvalifikovanou, musí mít vystudované minimálně 3 roky vysoké školy se zaměřením na učitelství. Pokuď má diplom z jiného oboru, tak si musí dodělat "Diploma in ECE", které stojí kolem 7-8 tisíc a trvá rok.

Docela hodně často pracují ve školkách tak zvaní "relieveři" , kteří zaskakují za zaměstance, kteří jsou nemocní, či na dovolené. Nejjednodušší cesta, jak se uchytit je obejít školky, poklábosit si s manažerem a nabídnout se jako reliever.

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.