Samoa

Inspirace pro cestu na tropický ostrov

Samoa v kostce

Proč se vydat na Samou?
Samoa je tropický ostrov, který nabízí relativně klasickou paletu zážitků - nádhernou panenskou přírodu, luxusní koupání, šnorcholování a potápění, bohatou historii a zajímavá setkání s domorodci. Z Nového Zélandu je to jedno z nejdostupnějších míst, proto je to velmi častý cíl pro okořenění pobytu a odpočinek po namáhavé práci na Working Holiday. :-)

Letenky
Vyplatí se sledovat akce, během roku se objevují letenky ve velkém cenovém rozmezí.

Pojištění
Většina cestovních pojištění, které máte uzavřené pro cestu na Nový Zéland nebo do Austrálie, Vám pokryjí i vše potřebné pro cestu na Samou. Pokud se rozhodnete si cestou na Samou prodloužit pobyt na Novém Zélandu nad 12 měsíců, využijte možnost uzavření pojištění ze zahraničí u TrueTraveller.

Ubytování
Typické ubytování je v místních falách, což jsou jednoduché "jednopokojové" stavby na pláži, bez stěn, jen se zástěnami z listů, většinou vybaveny pouze žárovkou u stropu. Součástí ubytování je vždy polopenze, ráno jednoduchá snídaně, kde nechybí tropické ovoce, večer potom bohatá večeře s výběrem z místních specialit, masa, ryb a různých příloh.

Doprava
Nejjednodušší je půjčit si na pobyt auto, což ale leze do peněz. Na Savai´i je možné si půjčit skůtry, ale jsou pro 2 stejně drahé jako auto, pro 4 už 2x dražší. Nejlevnější způsob cestování, při kterém také poznáte místní lidi zblízka, je využít místních autobusů.
Po příletu se na vás sesypou řidiči taxíků, ignorujte je a vydejte se před budovu hledat autobus. Zeptejte se místních, který autobus jedo do Apie (pravděpodobně všechny).

Jak jezdit autobusem?
Jako v dalších tropických oblastech, autobusy zde namjí zastávky. Vždy jen počáteční a konečnou stanici, mezi tím staví kdykoliv na znamení. Pokud chcete nastoupit, mávnete na přijíždějící autobus. Pokud chcete vystoupit, tak zatáhnete za signalizační lanko, pokud v autobuse není, zaklepete mincí o sklo.
Každý autobus má vždycky na přední straně nápis s koncovou vesnicí, do které jede. Je tedy dobré předem vědět, jakým směrem jedete. Zejména z Apie na západ jezdí mnoho autobusů a jakmile se jeden blíží, tak než najdete na mapě, jestli je to ten váš, už je pryč. Nám se osvědčilo tedy držet se hlavní silnice - nastoupit do autobusu a jet, dokud nezabočil z hlavní silnice. Pak jsme hned vystoupili, došli zpět na hlavní a chytli další autobus.
Na informacích v Apie si můžete vyzvednout jízdní řád s uvedenými cenami. Ideální je vědět, kolik budete platit a řidiči dát rovnou přesnou částku. Nestává se to často, ale pokud nevíte kolik platit, řidič vás může natáhnout. Nám se stalo 2x, že jsme platili víc, 1x míň a jednou jsme jeli zdarma.

Stopování
Stopem je možné dopravovat se po hlavních silnicích, nicméně počítejte s tím, že provoz je velmi malý. Například z Lalomanu se stopem prakticky nedostanete, my jsme museli dojít pěšky až do FaoFao, odkud už jezdí autobus, ale chytli jsme tu pak stopa.

Autobus a stopování dávají smysl hlavně na Upolu, kde se takhle dostanete mezi hlavními atrakcemi. Na Savai´i jsou mnohé atrakce vzdálené od hlavní silnice a stopování a autobusy tak jsou poměrně nepraktické.

Jak jsme cestovali my?
Nejdříve jsme Upolu projeli autobusem a stopem. Poté jsme se přesunuli na Savai´i, zde jsme si půjčili auto a za jeden den objeli ostrov kolem dokola po všech hlavních atrakcích. Mezi dvěma místy, ve kterých jsme bydleli, jsme se přesouvali autobusem. Po návratu na Upolu jsme si půjčili na další den auto a objeli jsme místa, která jsme bez auta nestihli.

Placené atrakce
Téměř všechny atrakce jsou placené. Na Samoe neexistuje něco jako veřejné prostranství, všechna území někomu patří, nejčastěji vždy nejbližší vesnici. Připravte se tedy na to, že vstupné se platí třeba na všechny pláže. Peníze, které platíte, jdou vždy přímo místní vesnici a pomáhají místním přežít. Ceny jsou od 5 do 20 tala. Nebojte se smlouvat, ale nepouštějte se do hádek. Pamatujte si, že jste na návštěvě a respektujte místní podmínky.

Samoánci
Samoánci jsou hluboce věřící, nemají proto rádi přílišné odhalování. Pokud se koupete v bikinách, zahalujte se do ručníku nebo šátku, jakmile opouštíte pláž. Zároveň není dobré provokovat místní muže vyzývavým oblečením. Jako další domorodé národy mají i Samoánci problém s alkoholem a násilným chováním po jeho konzumaci. Není to nic, čeho byste se měli bát, pokud se budete řídit zdravým rozumem. Zejména pokud jste ženy a cestujete bez doprovodu mužů, dávejte pozor.

Bezpečnost
Spousta lidí řeší, co s cennostmi. Fale nejdou zamknout (ani nemají stěny), když se koupete, necháváte věci na pláži. Situace je taková, že kriminalita na Samoe není nijak vysoká. Samoánci stále dodržují kmenové dělení, každá vesnice je víceméně jedna rodina a má svého náčelníka. Pokud dojde ke konfliktu se zákonem, policie nejde přímo za provinilcem, ale nejdříve jde za náčelníkem. Provinilce pak čeká dvojitý trest, jeden od policie a druhý od své vesnice.
Pokud jste někde ubytovaní, jste pod ochranou místních, kteří mají zájem na tom, abyste byli spokojeni a doporučili je dál. Nicméně i tak dodržujte zásady bezpečnosti a neriskujte. Cennosti a pas mějte vždy u sebe, na pláži se od věcí příliš nevzdalujte.

Jídlo a pití
Během cesty budete nejspíš ubytováni ve falách, kde je součástí ubytování i snídaně a večeře. Přes den ale můžete trochu trpět. Podle naší zkušenosti si rozumné jídlo koupíte jen v největších supermarketech. Po obou ostrovech jsou rozesety malé obchůdky, kde ale většinu sortimentu tvoří čínské nudle, sušenky a chipsy. My jsme se většinou spokojili s obědem ve formě konzervy tuňáka s chipsy. Ve všech těchto obchodech ale koupíte vodu, kterou budete určitě potřebovat, vždycky mějte nějakou v zásobě.
Velmi levně se můžete najíst ve stáncích s BBQ, ty jsou rozesety nepravidelně po obou ostrovech  a nabízí vždy nějaké kuře nebo klobásu, kterou zaženete hlad. K pití lze taky na většině míst sehnat čerstvé kokosy, jejichž voda nejen zažene žízeň, ale doplní i důležité elektrolity.


Praktické informace

  • Na Samou nepotřebujete vízum, při pobytu do 60 dnů.
  • Váš pas musí být platný nejméně 6 měsíců od doby vstupu
  • Peníze můžete vybírat z bankomatů, nejvíc se vyplatí přivézt NZD a na letišti je vyměnit za tala
  • 1 tala počítejte zhruba jako 0,5NZD nebo 10,-Kč
  • Důležitá telefonní čísla: 996 (záchranka), 995 (policie), 994 (hasiči)
  • Mobilní operátoři Digicel a Bluesky - kartu koupíte rovnou na letišti
  • Informační centrum v Apie

Návštěvnický protokol

  • Nechoďte skrz vesnice v době večerní modlitby (mezi 6 a 7 hodinou večer). Tato doba slouží ke shromáždění rodin, je oznamována troubením na velké mušle. V ulicích jsou v tu dobu pouze starší z vesnice, kteří dohlížejí na to, aby venku nikdo nebyl. Pokud potřebujete projít skrz vesnici, počkejte na konec této doby, který je oznámen třetím zatroubením.
  • Neděle je den odpočinku, i když většina atrakcí zůstává otevřena, chovejte se v neděli velmi klidně a tiše. Pokud jedeta autem, přes vesnice jeďte velmi pomalu. V neděli také nemusíte dostat v ubytování snídani a večeři, naopak často dostanete tradiční oběd.
  • Ve vesnicích je zakázané krátké oblečení. Pokud se budete oblékat nevhodně, může Vás ubytovatel dostat pokutu. Ideální je, pokud si dívky na trhu koupí šátek, je to i praktické.
  • Opalování a koupání nahoře bez je zakázané, stejně jako pohyb v plavkách po vesnici.
  • Pokud se rozhodnete navštívit v neděli kostel, ženy musí mít šaty nebo blůzu a sukni, muži pak kalhoty a triko.
  • Do fale vždy vstupujte naboso.
  • Pokud ve fale sedí starší, neměli byste stát.
  • Pokud sedíte ve společnosti ostatních, nemějte nohy namířené něčím směrem. Sedněte si do tureckého sedu,  ohněte je pod sebe, nebo přes ně přehoďte ručník.
  • Vždy se zeptejte, zda můžete fotit, pokud chcete fotit ve vesnici či cizím domě.
  • Pokud máte pochybnosti, zeptejte se svého hostitele, jak se zachovat.

Náklady na cestu

Pro zjednodušení počítejte 1NZD jako 2 tala
  • Letenky z Nového Zélandu: běžná cena 500-600 NZD, v akci až 200NZD
  • Ubytování ve falách od 60 tala/noc - většinou začíná na 70, ale při pobytu na 3 noci lze usmlouvat
  • Půjčení auta cca 120-150 tala/den podle auta, benzin 3,5 tala/litr
  • Autobusy - od 1,5 tala, za nějakých 10 tala přejedete celý ostrov, ceny najdete v brožuře v infocentru
  • Jídlo v levné restauraci cca 10 tala
  • Večeře pro 2 cca 80 tala
  • Točené pivo 5 tala

Nákupy v supermarketu:

  • Voda 1,5l: 1,7 tala
  • Ovoce a zelenina 1kg: 1,5 - 3 tala
  • Pivo: 4 tala

Naše náklady na cestu
Na Samoe jsme strávili 16 dní, letenky jsme měli z Queenstownu, 2x jsme si půjčili auto na den, jednou jsme byli na lepší večeři, navštívili jsme cca 25 atrakcí, z toho 16 placených. Nakoupili jsme nějaké suvenýry.

Náklady pro 2 osoby: 3000 NZD

Nástin rozložení výdajů:
letenky - 1200NZD
ubytování - 1700 tala
atrakce - 300 tala
půjčovné auta + benzín - 250 tala (jeden den jsme jeli napůl s dalším párem)
šnorchlování s Dive Savai´i - 120 tala
večeře v italské restauraci - 100 tala
jídlo, autobusy, suvenýry atd. - 1100 tala

Kdy je nejlepší čas vyrazit na Samou

Tohle je zásadní otázka. Samoa je tropický ostrov a je tak ovlivňován obdobím dešťů. Obecně platí následující rozdělení:
prosinec, leden, únor - nejezdit
říjen, listopad, březen, duben - ok
květen - září - nejlepší období
Nicméně univerzální rada neexistuje, i díky klimatickým změnám se tato období posouvají. Jako u každého tropického ostrova platí, že počasí se může výrazně lišit na vzdálenosti pár kilometrů. Uprostřed ostrova, kde jsou kopce a prales, může vytrvale pršet, zatímco o pár kilometrů dál na pobřeží si můžete užívat slunečný den na pláži. Důležité je nestresovat. My jsme naši cestu málem zrušili kvůli předpovědi počasí, která vypadala šíleně. Náš pobyt byl 4.-20.11. :-D

A výsledek? Během celých 16 dní nám pršelo 2x během dne a párkrát v noci, jinak bylo jasno nebo polojasno! Takže hlavně se nevzdávat předem. :-)


Atrakce na ostrově Upolu:

Apia
Vstupné: zdarma
Hlavní město je pro většinu cestovatelů výchozím bodem. Zde je návštěvnické centrum, odsud odjíždí autobusy, jsou tu půjčovny aut a dá se tu nakoupit jídlo. I když se každý snaží z Apie co nejrychleji vypadnout do přírody a na pláže, stojí za to si Apii alespoň jeden den projít.

Samoa Cultural Village
Ukázat na mapě
Vstupné: dobrovolné 

Hned u návštěvnického centra Apia, několikrát týdně pořádají program, který představuje kulturu Samoánců. Uvidíte typickou přípravu jídla, tance, vyrobíte si talíř a čelenku z listů. Dostanete oběd, podíváte se na řemesla a to vše zdarma. Slušné je tedy vložit nějaké peníze do košíku, který se objeví po skončení tanečního programu.

Maketi Fou (Fugalei market)
Vstupné: zdarma
Maketi Fou je největší trh v Apia, otevřený 24 hodin denně. Najdete zde jak ovoce a zeleninu, tak suvenýry. Stánky jsou si velmi podobní, obsah jeden jako druhý, pro nás byl problém vybrat nějaké suvenýry, které by nebyly úplné cetky.Nedlouho po naší návštěve postihl Maketi Fou požár, který místo prakticky srovnal se zemí. Budeme rádi, když nám dáte vědět, v jakém stavu je Maketi Fou nyní. 

Immaculate Conception Cathedral
Vstupné: zdarma
Krásná katedrála v centru Apie naproti přístavu. Unikátní jsou zejména malby na stropě.

Robert Louis Stevenson Muzeum
Ukázat na mapě
Vstupné: 20 tala
 

Vila, ve které bydlel slavný spisovatel. Předobrazem jeho slavného Ostrova pokladů byla právě Samoa. Kromě prohlídky vily se můžete vypravit i k jeho hrobu na blízkém kopci. My jsme narazili na průvodce, který byl posedlý focením, takže nás nepustil z místnosti, dokud jsme si něco nevyfotili, nebo nás nevyfotil on. :-) Ve vile je i český výtisk Ostrova pokladů.

Bahá'í House of Worship
Vstupné: zdarma
Jeden z 8 chrámů tohoto typu na světě. Toto náboženství je unikátní tím, že spojuje všechna ostatní náboženství. Během bohoslužeb se tak předčítá jak z Bible, tak třeba z Koránu. Chrám obklopuje krásná zahrada.

To Sua Ocean Trench
Vstupné: 20 tala
Koupací jáma je jednou z nejslavnějších atrakcí na ostrově. Podvodním tunelem je plněna mořskou vodou, příboj ovlivňuje pohyb vody v jámě, ta je proto vybavena provazy, abyste neuplavali. :-) Okolí je jedna velká zahrada, kde můžete relaxovat na trávě nebo ve falách, krásná je taky procházka po pobřeží. U To Sua není problém strávit celý den. Vstupné rozhodně stojí za zážitek, který dostanete.

Papase'ea Sliding Rocks
Vstupné: ??
Oblíbená atrakce, zejména po deštích, kdy teče hodně vody a slibuje tak hodně srandy.

Falefa Falls
Vstupné: 5 tala
Malá tropická zahrada s cestičkou k řece, kde se Vám otevře výhled na malý vodopád. Pro nás to byla první zkušenost s placenými vodopády, rozhodně nasadil laťku nízko. :-)

Flea market
Vstupné: zdarma
Tržiště s řemeslnými výrobky, suvenýry a oblečením. Nebojte se smlouvat.

Fuipisia Waterfall
Ukázat na mapě
Vstupné: 10 tala
54 metrů vysoký vodopád se nachází zhruba na půli cesty ze severní strany ostrova na jih. Vodopád je kousek cesty od silnice, majitelé pozemku cestu upravují, takže je pohodlná. Na vyhlídce na vodopád je i fala, kde můžete posvačit nebo uspořádat piknik. Cestičkou se potom dá dojít až na vrcholek vodopádu a udělat si odvážné selfie. Buďte prosím velmi opatrní, případný pád nemáte šanci přežít.

Sopo´aga falls viewpoint
Vstupné: 5 tala
Botanická zahrada se spoustou místních rostlin a stromů, vše popsané, takže se můžete vzdělat. Zahrada končí nad údolím, ze kterého je pěkný pohled na vodopád Sopo´aga.

O Le Pupu-Pu'e National Park
Vstupné: ??
Národní park o rozloze 29 km2, jehož jméno v překladu zní od pobřeží až na vrchol hory, nabízí množství možností na tracky a to i vícedenní. Zejména pro delší tracky doporučujeme využít služeb Samoa on foot.

Piula Cave Pool
Ukázat na mapě
Vstupné: 5 tala

Krásné koupací jezírko s jeskyněmi v areálu metodisticko-teologické školy. Mezi jeskyněmi se dá proplavat zhruba 3 metrovým tunelem, který je ale trochu obtížné najít, doporučujeme jen pro odvážlivce. Odpočinout si můžete ve falách u jezírka. Dostanete se sem z Apie autobusem do Falefa nebo Lalomanu, nástupiště 4.

EFKS museum
Vstupné: 10 tala + 5 nebo 10 za možnost fotografovat, stihl jsem to zapomenout, sorry :-)
Toto muzeum je občas trochu podceňované. Pokud nejste zrovna fandové do umění, tak Vás samotné muzeum příliš nezaujme. Ale neházejte flintu do žita, my jsme přesně takové a přesto návštěvu muzea doporučujeme. Proč? Důvodem jsou velké dřevořezby, které každá jedna znázorňují některý z dávných příběhu z historie. Průvodkyně nás seznámila se všemi příběhy a rozhodně to stálo za to.

Vanya Taule'alo Gallery
Vstupné: ??
Malá galerie prezentující práci nejen samojských umělců - obrazy, dřevořezby, šperky a další výtvory, vše špičkové kvality a vše na prodej.

Papapapai-tai Falls
Vstupné: 10 tala (honesty box, tak si nepokažte karmu ;-))
Jeden z největších vodopádu na Samoe, okolo 100 metrů vysoký. Po neoznačené cestě zhruba 100 metrů před vyhlídkou se lze dostat ke koupacímu jezírku a zchladit se v horkém dni.

Uafato Conservation Area
Ukázat na mapě
Vstupné: ??
14 čtverečních kilometrů nedotčeného deštného pralesa nabízí ráj všem milovníkům fauny a flory. Vesnice Uafato je proslavena svými dřevořezbami.
Cesta: cestou okolo Fagaloa Bay od odbočky ve Faleta Falls. Tato cesta nabízí nádherné výhledy, ale nejezděte za saletele, pokud nemáte terénní auto!!! Druhou možností je asi 10 kilometrová silnice z Le Mafa Pass Rd do vesnice Ta´elafaga. Tato silnice je jen pro 4x4 auta.
Pro dopravu a tracky můžete využít služeb Samoa on foot.

Coastal walk
Vstupné: zdarma
Krásná procházka podél útesů, na kterých se s burácením rozbíjí obrovské vlny. K walku se dostanete z hlavní silnice, bez auta to nemá moc smysl, protože strašně dlouho půjdete cestou bez výhledu, bez kousku stínu a bude do vás pražit slunce. Když se podíváte na video na konci stránky, zjistíte, že se snadno namočíte. :-)

Aganoa Black Sand Beach
Vstupné: 15 tala/auto
Nádherná pláž s černým lávovým pískem nabízí skvělé šnorchlování, přestože pláž není chráněna korálovým útesem před vlnami z oceánu. Je to i pěkné místo pro piknik.
Cesta: opět je nutné 4x4 auto, 150 metrů východně od kameného mostu v Sa´agafou odbočte na 3km dlouhou cestu do Aganoa. Odtud je to 10 minut pěšky na východ.

Togitogiga falls
Ukázat na mapě
Vstupné: zdarma
Parádní koupací jezírko se soustavou malých vodopádů. V místě jsou šatny a záchody, nicméně ty jen pro odvážné. :-)

Vaiala beach (Palolo Deep Marine Reserve)
Vstupné: ??
Krásná pláž jen kousek od přístavu v Apii. Vyskytují se zde silné proudy, proto buďte při koupání opatrní a vyhněte se oblasti vyznačené bojkami. Pláž je známá jako jedno z nejhezčích míst pro šnorchlování.

Lalomanu crater walk
Vstupné: 10 tala
Krátká procházka (10-15 minut) vás zavede ke kráteru zarostlému pralesem. Pokud půjdete s průvodcem (můžete např. z Litia Sini), zeptejte se na ubytování a prohlídku blízké plantáže s taro.


Atrakce na ostrově Savai´i

Alofaaga Blowholes
Ukázat na mapě
Vstupné: 10 tala
Mořská voda stříkající z úzkých kanálů do obrovské výšky. Kolem samotných "kráterů" je namalovaná zóna, za kterou se nemá vstupovat, ale nikdo na vás křičet nebude, když to porušíte. Můžete si připlatit za "coconut show", ale na to se vykašlete. Samoánec vezme slupky od kokosů a těsně před výstřikem gejzíru je hodí do díry, takže ty vyletí desítky metrů do vzduchu. Tahle "show" je dražší, než samotný vstup. Když budete mít štěstí, natrefíte na turisty, kteří si to zaplatí a vy pak můžete po očku sledovat. Nekoukejte moc okatě, jinak se vám může stát, že po vás budou chtít taky zaplatit, i když jste si nic neobjednali. A i když budete v právu, dohadovat se s domorodci o peníze není nikdy příjemné. 

Pe'ape'a Cave
Vstupné: ??
Krátká asi 10 minutová procházka lávovým tunelem s doprovodem průvodce. Cestou uvidíte hnízda bílých zpěvavých Salanganů. Přineste si vlastní baterku.

Falealupo Canopy Walk
Vstupné: 20 tala (platí i pro Moso´s Footprint a House of Rock)
Stezka v korunách stromů není vyloženě stezkou, jde o jeden most sestavený z hliníkových žebříků. Na konci vylezete na "domek na stromě", odkud je nádherný výhled. Plošina je umístěna na majestátním 230 let starém banánovníku. Toto vstupné nám přišlo trochu předražené, ale pokud ho využijete i na další 2 atrakce, je to v pohodě.

Moso's Footprint
Vstupné: 5 nebo 10 tala
Otisk ve skále o rozměrech 1x3 metry je přisuzován Mosovi, který na Samou šlápl při své cestě z Fiji. Na této atrakci jsme neshledali nic zvláštního, platit za ni vstupné se podle mě nevyplatí. Nicméně pokud nejprve navštívíte Falealupo Canopy Walk, pak Vám vstupenka z této atrakce platí i na zde a pro House of rock.

House of Rock
Vstupné: 5 tala
Podle vyprávění je tato atrakce tvořená částečně propadlým lávovým tunelem výsledkem stavební soutěže mezi muži a ženami z Falealupa. Tuto soutěž vyhrály ženy a toto je symbol motivace Samoánských žen. Tuto atrakci jsme nanavštívili, ale údajně je obohacena zajímavým vyprávěním. I zde Vám platí vstupenka z Falealupo Canopy Walk.

Falealupo ruins
Ukázat na mapě (jen přibližná poloha)
Vstupné: ??
Vesnice Falealupo byla kompletně zničena orkánem Ofa v letech 1990 a 1991. V místě najdete hlavní dominantu, kterou je působivá ruina katolického kostela.

Afu Aau Falls
Vstupné: 10 tala
Nádherné jezírko s čistou vodou a krásným vodopádem. Ideální místo pro vykoupání se během horkého dne. V říčce je možné pozorovat ryby a raky.

Dwarf´s cave
Vstupné: ??
Další z lávových tunelů. Tento je extrémnější, proto si přineste vlastní baterku a buďte připraveni, že budete muset plavat a vrátíte se pořádně zamazaní od bláta. Tento tunel je tak hluboký, že se říká, že kromě trpaslíků, kteří zde žijí, ještě nikdo nedošel na konec. Váš průvodce (jeden z místních hochů) Vás povede tunelem, který křižují podzemní řeky stále hlouběji, dokud mu neřeknete, že se chcete vrátit.
K tunelu Vás dovede nápis u hlavní silnice, ve vesnici Paia hledejte vybledlý nápis po pravé straně a počkejte u modré fale, někdo se Vás ujme, aby Vás provedl.

Mt Matavanu Crater
Vstupné: 20 tala
Pokud máte k dispozici auto s náhonem 4x4 a pořádné boty, je výprava ke kráteru tohoto vulkánu jasným cílem. Tato sopka před sto lety sničila sever ostrova Savai ´i. Z Paia village Vás navede nápis na track na sopku. Cesta je hodně hrbolatá. Až dojedete k fale, ve který bydlí "Craterman", podívejte se, jestli je doma. Pokud ne, pokračujte nahoru a určitě ho potkáte. Od fale vede asi 2km dlouhá cesta na parkoviště, tady to bude ještě víc skákat. :-)Z parkoviště vede stezka na okraj kráteru, zde buďte opatrní, ať někam nezahučíte.

Mu Pagoa waterfalls
Vstupné: 5 tala
Řeka Lata se zde vlévá přímo do oceánu širokým vodopádem. Zaparkujete u silnice a projdete přes pozemek rodiny, která žije u vodopádů. Těm také zaplatíte vstup.

Sale'aula Lava Fields
Vstupné: ??
Toto místo je připomínkou výbuchu sopky Matavanu. Nejsilnějším zážitkem je prohlídka kostela, který byl zaplaven lávou až do výšky 2 metrů. Tento obrázek se často objevuje na pohlednicích.

Lover´s leap
Vstupné: nevybavuju si, jestli jsme něco platili
Legenda praví, že slepá žena Funea a její dcera Salofa byly přesvědčeny, že je jejich rodina opustila, aby zemřely hladem. Skočili tedy společně z útesu a jakmile dopadly do vody, proměnily se ve žraloka a želvu.
Ve vodě pod útesem je skutečně možné spatřit želvy a žraloky, my viděli želvu, takže poloviční úspěch. :-)

Fia Fia v Jet Over Hotel
Vstupné: dobrovolné
Nejefektnější Fia Fia, jakou jsme na ostrově viděli. Velký důraz na písně, tance a tanec s ohněm. V době naší návštěvy v souboru vystupoval několikanásobný mistr právě v oboru tance s ohněm.
V tomto hotelu si také můžete půjčit auto na cestu kolem ostrova.


Ubytování na ostrově Upolu:

Apia - oblíbený Tatiana Motel Fugalei
Tento motel je oblíbený zejména kvůli ceně. Jednoduché ubytování, dá se objednat předem, jde domluvit i upgrade na pokoj s vlastním záchodem. Snídaně v ceně extrémně jednoduchá, ale to je většinou všude stejné.


FaoFao Beach Fales
Jednoduché, rodinný přístup, v sobotu Fia Fia v podobě takové kombinace tradice a vesnické diskotéky. Malý obchůdek, kde se koupí voda a tak, bar na vyžádání a večer taky něco základního nabídne.


Lalomanu Taufua Beach Fales
Trochu luxusnější resort, maličko dražší. Nám tam stačila jedna noc, jen abysme se podívali na jednu z nejhezčích pláží na světě. Funguje zde bar a restaurace, v neděli mají tradiční bohatý oběd.


Samoa Surf Secrets
Ubytování ve falách na pláži. Specialitou je jediná dvoupatrová fala na ostrově, trochu se zdráhali nás v ní ubytovat, protože se jim tam zřítil nějaký opilec ze schodů, ale nakonec jsme to ukecali. :-)
V době naší návštěvy v místě pracoval aktivní průvodce, který nás vytáhl na skrytý vodopád a do podzemních jeskyní s podzemním jezírkem.
Jídlo bylo ucházející, v místě je bar, kde můžete večer vypít pár drinků. Můžete zde také brát surfařské lekce.


Ubytování na ostrově Savai´i


Joelan Beach Fales
Luxusní přístup, skvělé jídlo, dostali jsme i malý oběd v podobě zmrzliny s ovocem, nádherné moře, unikátní východy slunce, skvělé stmívání. Banány k dispozici zdarma celý den. V dochozí vzdálenosti obchod.


Regina Beach Fales
Opět skvělý přístup, v neděli klasické jídlo vařené na kamenech, vezmou vás se podívat na přípravu. Dá se domluvit, že vás v neděli vezmou do kostela, doporučuju nevynechat. Banány a voda zdarma.

Video z naší cesty po Samoe

Seznam míst zachycených na videu s odkazem na mapy Google:

Mapa všech důležitých míst


Chcete si popovídat o Novém Zélandu, Samoe nebo Austrálii s někým, kdo už má tohle dobrodružství za sebou? Domluvte si osobní schůzku v centru Prahy. Podělím se s Vámi o své zkušenosti, poradím s výběrem pojištění a přidám rady, které by se Vám mohly hodit. Sjednat schůzku.

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.