Franz Josef Glacier

Franz Josef Glacier

Ledovec Franz Josef nám nabídl jezírka, která na rozdíl od předchozího dne jednak měla co odrážet, a také měla díky klidné hladině jak odrážet. Samotný ledovec byl opět trochu zklamáním, neboť pozorovací plošina je asi 2 kilometry od paty samotného ledovce, takže žádné velké ohromení se nekoná. Dnešní den byl ve znamení procházek, a tak jsme dali ještě výšlap k dalšímu jezeru.

Poté následovaly 2 aktivity zakoupení na Slevomatu. První byla návštěva místní chovné stanice Kiwi. Tu určitě všem doporučujeme navštívit. Na celém Zélandu je více míst, kde inkubují vejce těchto nejslavnějších místních ptáků, ale tady jsme si mohli živé Kiwíky prohlédnout z největší blízkosti a bez skla. To je naprosto unikátní zkušenost, neboť zahlédnout Kiwiho ve volné přírodě je prakticky nemožné a na jiných místech jste odděleni sklem.

Při pozorování rozdováděných Kiwíků nám vyhládlo, tak jsme do sebe vtlačili burger a vyrazili směr další výhodná nabídka. Tou byly místní hot pools. Hot pools všeobecně se vyplatí kupovat na Slevomatu, protože spousta známých hot poolů nabízí 50% slevu. Po turistice přijde horká relaxační koupel opravdu vhod.

Z Josefa jsme pokračovali na další cestu směrem do Wanaky. Bylo důležité odjet co nejpozději, protože naše další zastávka byla opět ve Foxu, kde jsme měli v plánu kratičkou procházku lesem, která měla nabídnout svítící Glowwormy. Už jsme je sice viděli několikrát, společně s návštěvou pak v Te Anau v jeskyni, ale tohle bylo zadarmo a prý skvělé. Procházka na konec stezky nás zklamala, protože červíky bysme spočítali na prstech jedné ruky zasloužilého truhláře. Nicméně jsme správně pochopili, že jsme udělali chybu a je prostě stále příliš brzy. Slunce sice dávno zašlo, nicméně soumrak byl ještě příliš světlý. Proto jsme na konci stezky vyčkali absolutní tmy a poté vyrazili zpátky.

S pláčem jsme vzpomínali na 75 dolarů, které jsme každý zaplatili za jeskyni v Te Anau, kde jsme viděli pár desítek světýlek. Les všude kolem nás byl zaplaven tisíci a tisíci svítících bodů a my si připadali jak v pohádce. Tohle je důvod, proč Fox navštívit a překousnout ten mizerný ledovec. Pokud navíc k nějakému hodně výraznému místu, což je většinou kořen vyvráceného stromu, dorazíte se skupinou čínských turistů, bude vám představena naprosto nová dimenze údivu. :-)

Jedinou nevýhodou této stezky a nutnosti navštívit ji v noci, je fakt, že pokud cestujete s omezeným rozpočtem, budete chtít dorazit do levného kempu, nebo nejlépe do kempu zdarma. Do DOC v Josefovi je daleko se vracet kvůli přespání a nejbližší další levný DOC je asi 2 hodiny jízdy. No, popravdě 2 hodiny jízdy ve dne. Naše noční jízda vykazovala průměrnou rychlost 40km/h a to díky všudypřítomným possumům.

Possum je takové malé roztomilé zvířátko, podle Lucky roztomilý medvídek, jinak něco jako jezevec (dokáže to někdo popsat líp?). Possum není originální zélandské zvíře, byl sem dovezen za účelem obchodu s kožešinou. Nicméně jelikož tu nemá přirozené nepřátele, obrovsky se přemnožil a possumové sežerou 21 tisíc tun pralesa každý den. Z tohoto důvodu jsou intenzivně loveni a místní Vám řeknou, že pokud vidíte possuma na silnici, musíte ho srazit. Což je jednoduché, protože jakmile se possum ocitne ve světlech auta, zůstane stát a ani se nehne, dokud k němu nedojedete na půl metru a nezatroubíte.

Z vrozené nechuti k zabíjení zvířat a taky trochu k čištění krve z auta, jsme jeli hodně opatrně, což vyústilo v to, že jsme po nějakém čase zastavili na odpočívadle u pláže a tam přespali načerno.

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.