Tongariro

Tongariro

Tongariro crossing! Jedna z největších atrakcí a definitivně jedna z nejvýš postavených položek na MUST DO listu.

20 kilometrový přechod vede mezi horami Tongariro a Ngauruhoe je možné si prodloužit o výstup na vrchol Mt. Tongariro, což je jednodušší varianta. Těžší varianta, ale absolutně povinná pro všechny fanoušky Pána Prstenů, je výstup na sopku Ngauruhoe, která ve filmovém zpracování Talkienova díla znázornila Horu Osudu - Mt. Doom!

Na Mt. Doom nevede značená stezka, prostě se jen škrábete do svahu s průměrným sklonem 30 stupňů (místy daleko víc), zatímco Vám pod nohama prokluzují kameny. Celý výstup nám zabral okolo 2 hodin. Nahoře je člověk odměněn pohledem do kráteru, kam Frodo hodil Ten Prsten, a pak taky rozhledem po nádherné krajině, pokud tedy zrovna nepadne mrak, jako se stalo nám. :-)

Cesta dolů je neskutečně zábavná a trvá ani ne půl hodiny. Člověk se vydá do jemnější suti, zapře se patama do svahu a pak jen přizvedává nohy, zatímco jeho tělo klouže poměrně rychle a bez námahy dolů. Samozřejmě občas přijde nějaký ten pád, ale za tu srandu to stojí.

Celkem jsme šli trek 9 hodin, v druhé půlce padnul mrak a mokrá mlha, ale i tak to stálo za to. Krajina kolem trati je naprosto uchvacující. Poslední část treku dolů jsme běželi, protože jsme se rozhodli stihnout bazém v blízkém městě, který zavíral v 6 hodin. 

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.