Řidičský průkaz

Jak řídit legálně?

Abyste byli oficiálně schopni řídit na Zélandu, musíte mít buď:

  • novozélandský řidičský průkaz, nebo
  • řidičský průkaz v angličtině nebo s oficiálním překladem (max. 12 měsíců od vstupu do země)

Pro první rok pobytu je nejjednodušší udělat si v ČR mezinárodní řidičský průkaz. Jeho platnost je 1 rok, proto si ho udělejte až těsně před odletem.

Druhou variantou je si nechat udělat po příletu na Zéland oficiální překlad českého řidičáku. Jen místo 50 korun zaplatíte 50 dolarů.

Mezinárodní řidičák i český řidičák s překladem, můžete využít maximálně 12 měsíců po vstupu do země. To znamená, že pokud si prodlužujete pobyt, musíte udělat jednu z následujících věcí:

  • vycestovat a vrátit se, nebo
  • si pořídit NZ řidičák

Vycestovat a vrátit se

Pokud vycestujete a vrátíte se, běží znovu lhůta 12 měsíců, kdy můžete využívat český řidičák s překladem. POZOR! Jako oficiální překlad můžete využít i již propadlý mezinárodní řidičák. Nemusíte tak platit za oficiální překlad na místě.

Pořídit si NZ řidičák

Jak si vyřídit NZ řidičák popisuje z osobní zkušenosti Honza Vlach tady.

Je nutné mít správné doklady? Slyšel/a jsem, že se to na Zélandu neřeší

Tohle je obecně rozšířený omyl. Ano, pokud Vás během roku zastaví policie, většinou je mezinárodní řidičák nezajímá, stačí jim jen český. Ovšem problémy nastávají práve po roce. Pokud Vás policie zastaví více než po roce po vstupu do země, je dost možné, že po Vás bude požadovat NZ řidičák. Takových případů tu byla už spousta. Naštěstí většina hříšníků dostala jen varování s tím, že příště už to bude pokuta.

Dalším rizikem je fakt, že pokud nemáte doklady v pořádku, řídíte nelegálně a v případě, že způsobíte nehodu a pojišťovna to zjistí, může odmítnout pojistné plnění, protože ve smlouvě je jasně napsáno, že musíte být "legal to drive".

Kam dál?

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.