Ski resort Cardrona - kuchař

Práce ve ski resortu je lákavá pro mnoho lidí nejen na Novém Zélandu, i proto je na všechny pozice velký přetlak, zájem o práci několikanásobně převyšuje nabídku volných míst.

Cardrona je na jižním ostrově 3. největší ski resort co se délky sjezdovek týká, ale asi největší co do poštu zaměstnanců a úrovně poskytovaných služeb. Celkový počet zaměstnanců je přes 500, z nichž přes 300 se nabírá vždy na zimní sezonu. Dostupných pozic je mnoho, ale právě v gastro je podle mého názoru pro zkušené i nezkušené největší šance na úspěch.

 • Cardrona má vlastní systém pro výběr zaměstnanců, žádat je třeba na stránkách https://employment.cardrona.com/home
 • Na tomto webu najdete i popis všech pozic, které jsou momentálně dostupné, jako i data otevření přijímání žádostí
 • Pokud Vaše žádost postoupí do dalšího kola, absolvujete rozhovor po Skypu. Ten testuje nejen jazykové schopnosti, ale i celkový dojem a případně odbornou způsobilost. Já jsem například při pohovoru dostal otázku na recept na konkrétní jídlo, která vypadala jen tak jako mezi řečí, ale byl to test.
 • Po úspěšném absolvování pohovoru je Vám již nabídnuta pozice, 2 týdny před otevřením resortu ve Wanace podepíšete smlouvu, odbudete pár dalších formalit a vyzvednete si uniformu.
 • Následující týden je věnován školením, která jsou již placená. Školení pokrývají celou oblast Vašeho budoucího působení. Některá školení jsou stejná pro všechna oddělení - bezpečnost, první pomoc atd., další jsou pak již zaměřena přesně na Vaši pozici.
 • Součástí práce v Cardroně je i absolvování kurzu zakončeného certifikátem "New Zealand Certificate In Tourism (Level 3)", takže během tréninku a potom i během práce vyplňujete workbook a skládáte praktické testy z lyžování nebo snowboardingu a absolvujete pohovor s nadřízeným. Tento certifikát se Vám hodí, pokud byste chtěli zůstávat na Zélandu a pracovat v turistickém ruchu, nicméně povinný je pro všechny zaměstnance Cardrony, absolvujete ho ale v pracovní době, takže nejde o žádnou zátěž.
Východ slunce mezi budovami Cardrony
Východ slunce mezi budovami Cardrony

Jak vypadá práce v Cardroně

Cardrona leží mezi Wanakou a Queenstownem, hlavní kancelář je ve Wanace a zde se taky soustřeďuje veškerá agenda. Bydlení ve Wanace je tedy povinnost.

 • Středisko otevírá v 9 hodin ráno, práce začíná v 8, auta odvážející všechny zaměstnance vyrážejí z Wanaky v 7 hodin. Cesta trvá podle počasí 30-45 minut.
 • V Cardroně je několik restaurací, detaily se tedy liší podle konkrétního umístění, největší restaurace Base byla v provozu od 9 do 16:30. Osobně jsem měl na starosti hlavní jídla, tzv. mountain meals, každý den 3, vždy jedno vegetariánské, jedny zapečené těstoviny a jedno jídlo typu guláš apod.
 • Ráno se nejdřív připravují snídaně - snídaňová burrita, sendviče, masové koláče a muffiny. Potom už jede příprava na obědy - mountain meals, fish&chips, hamburgery atd.
 • Po obědě se dělá příprava na druhý den - polévka, náplně do sendvičů atd.
 • V gastro se jede systém 4/2, čili 4 dny pracujete a 2 máte volno. To je skvělé řešení, kdy všichni mají odpracováno stejně a mění se jim dny volna.
 • Cardrona vychází vstříc párům. Nezaměstnají Vás na stejném pracovišti, ale sjednotí Vám volno, a to i v případě, že Vaše pracoviště nedrží stejný systém směn.
 • Práce je závislá na počasí, každou sezonu se objeví několik dní, kdy resort zůstane kvůli nepřízni počasí zavřený. V případě zavřeného dne Vám zaplatí 2 hodiny práce. Zde je několik variant: 
  - nejlepší je, že dostanete SMS nebo na webu najdete status "Closed" před odchodem na shromaždiště, zůstanete v posteli a dostanete zaplacené 2 hodiny.
  - horší je, pokud je hora tzv. "On hold", v tom případě nasednete do aut a jedete pod kopec, kde vyčkáváte. Podle vývoje počasí pak odjedete nahoru pracovat nebo domů.
  - nejhorší varianta začíná většinou stejně, hora je "On hold", ale dojedete až do práce, kde začnete pracovat a za hodinu se rozhodne o zavření hory, takže vše uklidíte a pokud jste nebyli nahoře víc, než 2 hodiny, pořád máte zaplacené jen 2 hodiny (ale jen cesta zabere 1-1,5 hodiny).
  - pak jsou ještě situace, kdy se počasí zhorší během dne a zavře se dřív, výjimečně se stává, že dojde k uzavření silnice a musíte nahoře počkat, dokud nebude povolen odjezd domů. Nám se to za sezonu stalo jen jednou.
Složení týmů v Cardroně je vždy mezinárodní
Složení týmů v Cardroně je vždy mezinárodní

Výhody a nevýhody práce v Cardroně

Výhody:

 • práce ve Ski resortu je úžasná, Cardrona si dává záležet na namixování jednotlivých pracovišť různými národnostmi, takže potkáte spoustu skvělých lidí
 • většina zaměstnanců jsou mladí lidé jako Vy, ale téměř bez výjimky jsou všichni absolutně v pohodě
 • práce není extra fyzicky náročná a většinou ani příliš stresující
 • během pracovní doby si můžete vybrat ride-break a jít si zajezdit (kromě 3 týdnů, kdy jsou prázdniny a hora praská ve švech, ale v tu dobu nemá ani smysl chodit ven), v některých odděleních byly ride-breaky přesně rozepsané a povinné, u nás to bylo dobrovolné a na domluvě, v případě méně práce nebyl problém zmizet na celé odpoledne
 • dostanete zdarma Skipas na celou sezonu a 6 denních permanentek za 50% ceny pro Vaše přátele
 • máte zdarma kurzy lyžování a snowboardingu, což je jeden z absolutně největších benefitů. Cardrona má kolem 170 instruktorů, z nichž někteří mají odučeno až 60 sezón a od těchhle lidí se naučí i špičkoví lyžaři a snowboarďáci
 • během sezony jsou 3 velké firemní party s jídlem a trochou pití zdarma
 • další party jsou organizované jednotlivými odděleními
 • i když je zakázané jezdit firemními minibusy v době volna, většinou to projde, ale jinak se dá z Wanaky nahoru a dolů dostat stopem nebo přes facebookové skupiny
 • budete bydlet ve Wanace, což je podle mne nejhezčí místo k bydlení na celém Zélandu

Nevýhody:

 • práce je placená minimální mzdou, ale když sečtete hodnotu benefitů, dostanete se o pár dolarů nad minimálku
 • relativně málo hodin - v Cardroně nikdy neuděláte tolik hodin jako na sadu nebo při jiné manuální práci, průměr je okolo 40 hodin týdně
 • práce na horách je spojena s pařbami, takže dost lidí hodně utrácí za alkohol
 • spojení výše uvedeného ústí v obecně přijímanou informaci, že za sezonu na horách nic neušetříte. To není úplně pravda, my jsme našetřili, ale rozhodně jinde našetříte víc.

Práce v Cardroně není o vydělání spousty peněz. Je to o životním stylu a zážitcích, které se penězi nedají nahradit. Každodenní přístup ke sjezdovkám a nádherné východy slunce na vrcholcích hor. Osobně bych tuhle zkušenost za lépe placenou práci nevyměnil.

V případě jakéhokoliv dotazu mě kdykoliv kontaktujte.

Ve Wanace můžete mít z gauče výhled na jezero obklopené zasněženými horami
Ve Wanace můžete mít z gauče výhled na jezero obklopené zasněženými horami

Náš tip:
Pokud se do Cardrony budete hlásit jako pár a práci dostane jen jeden z Vás, nevzdávejte se. Moje přítelkyně taky práci po pohovoru nedostala, ale přišla se mnou k podpisu smlouvy a zeptali jsme se na nějaké volné místo a nakonec dostala lepší místo, než o které žádala.

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.