Bankovní účet

Jak a kde ho založit

Novozélandský bankovní účet je zcela esenciální záležitost, protože bez aktivního NZ účtu nemůžete požádat o vydání IRD čísla. V posledních letech se založení účtu maličko zkomplikovalo, a to zejména díky rozdílnému přístupu nejen jednotlivých bank, ale i jednotlivých poboček k uznávání potvrzení adresy, tzv. Proof of Address.

Výběr banky

Na Zélandu působí mnoho bankovních domů, zjednodušeně lze říct, že na volbě konkrétní banky příliš nezáleží, protože všechny nabízí vedení účtu zdarma a na pobočku přijdete jen na začátku založit/aktivovat si účet, případně vyzvednout platební kartu.

Nejčastěji potkáte banky ANZ, BNZ, KiwiBank, Westpac a ASB. Všechny tyto banky umožňují založit účet online ze zahraničí. Ne každá má ale stejný přístup. Přímo s bankami máme potvrzené:
ANZ - naprosto bezproblémové vyřízení
BNZ - umožňuje založit účet ze zahraničí jen, pokud máte zajištěnou práci (téměř nepoužitelné)
KiwiBank - pro otevření účtu požaduje ověřenou kopii pasu, to v ČR není právně možné, toto je možné obejít, podívejte se níže.
Westpac - zatím kromě automatické odpovědi neodpověděli
ASB - nedostali jsme ani automatickou odpověď

Založení účtu online

Vzhledem k výše uvedeným důvodům, doporučuji založit si účet u ANZ.

Založte si účet online zde a vyberte si účet GO.

Na účet si můžete hned po jeho založení převést peníze přes TransferWise. Nebudete mít ale zatím přístup do online bankovnictví, ani nemůžete převádět peníze z účtu. Na to je potřeba účet aktivovat.

Aktivace účtu

Pro aktivaci účtu si sjednáte schůzku na některé z poboček. Na základě zkušeností se vyhněte pobočkám ve středu Aucklandu, jsou většionu zavalené backpackery a lehce Vám mohou naplánovat schůzku i za déle než týden.

Na pobočku musíte přinést:

  • cestovní pas
  • kopii elektronického víza
  • detaily Vašeho nového účtu (číslo)
  • potvrzení o adrese (proof of address)

Proof of address

S tímto mívají lidé někdy potíže. Podle přímého vyjádření ANZ uznávají:

  • pro českou adresu: účet za elektřinu, plyn apod, dokument od vlády, městského úřadu, soudu, finančního úřadu nebo od pojišťovny. Na dokumentu musí být uvedena stejná adresa, jakou jste uvedli při zakládání účtu. Online dokumenty nejsou uznávány.
  • pro novozélandskou adresu: faktura z hotelu nebo motelu, dopis z hotelu potvrzující Váš pobyt nebo nájemní smlouva.

Účet musíte aktivovat do 90 dní od jeho založení, jinak Vám může být zrušen bez předchozího upozornění.

Ověření pasu pro KiwiBank

KiwiBank pro otevření účtu vyžaduje ověřenou kopii cestovního pasu. Úředně ověřovat kopie pasu je v ČR zakázané. Jde to ale očividně obejít pomocí ověření podpisu.

Okopírujte si pas, pod kopii připište, že stvrzujete správnost všech uvedených údajů a na CzechPointu si nechte u toho ověřit podpis. Takový dokument KiwiBank stačí, pravděpodobně ho prostě považuje za ověřenou kopii pasu.

Další postup je shodný s ANZ, účet musíte na Novém Zélandu aktivovat a doložit proof of address, KiwiBank podle svých informací požadují ale adresu na Zélandu.

Vzhledem k výše uvedenému považuji za nejjednodušší udělat účet online u ANZ.

Založení účtu osobně na NZ

Samozřejmě, že si účet můžete založit i osobně na Zélandu. Postup je stejný, jako v ČR. Nepříjemně vás může překvapit čekací doba na sjednání schůzky - zejména pobočky v centru Aucklandu a podobně exponovaná místa mohou být "zabookovaná" i na týden dopředu. Navíc budete muset banku navštívit minimálně dvakrát, abyste si vyzvedli platební kartu. Proto založení účtu online velmi doporučuji.

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.