Haast Pass

Haast Pass

Spaní načerno u pláže nám poskytlo nečekanou šanci vyzkoušet naše foťáky na focení hvězd a my tak provedli své první nesmělé noční pokusy. Ráno jsme zjistili, že náhodou stojíme u jedné z údajně nejhezčích pláží na Zélandu, podle zdroje patří do Top10 místních pláží. No, sandflies neboli písečné mušky by rozhodně souhlasily, protože jich tu byly stovky a tisíce. Sand flies patří mezi několik tvorů, které jsou uváděny jako nebezpečná zvířata na Zélandu. Zéland na rozdíl od Austrálie nedisponuje ani krokodýly, žraloky nebo jedovatými pavouky či dalšími potvorami, jejichž jedinou snahou je Vás zabít. Jako nebezpečné jsou uváděna právě sand flies, protože jsou fakt otravné a kousance svědí, pak jsou tu komáři a jeden druh nebezpečního pavouka, který sem doplul právě z Austrálie.

Cestou jsme potkali místo, které je vyhlášené mezi milovníky tzv. White bait. White bait jsou malinké rybičky, taková vlastně rybí školka a místní je milují. V době, kdy táhnou řekami, se loví po tunách, aby se mohly servírovat, často upravené jako placičky z těsta tvořeného rybkami a vejci. Tuto laskominu jsme samozřejmě museli ochutnat. Dobré rybí maso, ale při ceně 7 dolarů za placičku nám to nepřišlo zas natolik exklusivní. Ale místní se můžou uslintat. Tato paní dělá byznys v malém přístřešku u garáže a svěřila se nám, že mají zkušenost i s boháči, kteří k nim na placičku přiletěli vrtulníkem. :-)

Do Wanaky jsme se vydali přes Haast pass, kde je několik vodopádů. Cesta pak vrcholí tzv. Blue pool nad Wanakou a pak konečně přichází Lake Hawea a Lake Wanaka.

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.