Pojištění auta, povinné ručení

Aneb jak si nezadělat na problémy

Nejprve se sluší říct, že "povinné ručení" na Zélandu není povinné. Proto ho taky spousta lidí neplatí. Ať už jde o místní nebo turisty, vždy jde o neskutečnou nezodpovědnost a hloupost.

Pojištění auta ano nebo ne?

Zde je jediná možná odpověď, a to je rozhodně ano. Nepojištěné auto je znakem obrovské hlouposti a naprosté bezohlednosti. Havárie v nepojištěném autě může zkazit život Vám i druhé straně, ať je v tom kdokoliv nevinně.

Proč auto pojistit na 3rd party (ekvivalent povinného ručení v ČR)?


 1. Pokud způsobíte dopravní nehodu, 3rd party za Vás uhradí veškeré škody. 
  Vy uhradíte pouze domluvenou spoluúčast (většinou 200-500 dolarů). Tady je třeba si uvědomit, že nová auta stojí na Zélandu běžně kolem 50.000 dolarů, čili když někomu auto "odepíšete", budete splácet hodně dlouho. 
  Závažnější než škody na autě jsou škody na zdraví. Pokud někoho zraníte, mohou se náklady na léčbu a trvalé následky vyšplhat do astronomické výše.
 2. Pokud Vás nabourá někdo bez 3rd party pojištění, Vaše pojišťovna Vám uhradí škodu.
  Tohle je bohužel poměrně častá situace. Nechci generalizovat, ale hodně Maorů jezdí s nepojištěnými auty a pokud Vás nabourají a Vy nejste pojištěni, Vaší jedinou nadějí je soud. A Vy opravdu nechcete utratit spoustu peněz a času na zdlouhavé soudní řízení.
  Pokud máte 3rd party pojištění, potřebujete od viníka získat přiznání zavinění. I to může být někdy problém, nicméně je to mnohem jednodušší, než se snažit soudit sám.
 3. A ještě je tu lidské hledisko.
  Pokud někomu způsobíte výraznou škodu bez pojištění, je vysoce pravděpodobné, že ji ani při sebelepší vůli nebudete schopni uhradit. Poškozenému tak vlastně ublížíte dvakrát.

Pojistit auto proti krádeži?

Zde opět doporučuji ano. Rozdíl mezi cenou pojištění například od nejrozšířenější AA Insurance, které zahrnuje nebo nezahrnuje krádež je minimální.

AA Insurance nabízí variantu "3rd party, theft, fire". I když máme nový Zéland spojený s velmi nízkou kriminalitou, ročně je na Zélandu ukradeno a vykradeno více než 50.000 aut. A to spousta backpackerů vykradení auta vůbec nenahlásí. 

3rd party, theft & fire kryje škodu 3. straně, ukradení auto s věcmi do výše sjednané částky a požár auta. Pojištění se nevztahuje na vykradení auta.

Osobní zkušenosti některých Čechů

"Nabourala nás Maorka bez pojištění. Na místě uznala vinu, ale potom přestala komunikovat. My jsme měli auto na odpis, ale naše pojišťovna nám nemohla zařídit opravu, dokud nebyla oficiálně uznána vina. Celá anabáze trvala 3 měsíce, kdy jsme byli bez auta a bez peněz. Nakonec pomohlo až to, že pojišťovna pohrozila dotyčné soudem. Na to zareagovala, vinu uznala a nám pojišťovna proplatila odepsané auto.
Byla to velmi špatná zkušenost, nicméně bez pojištění bychom nakonec neměli ani auto ani peníze."
- M. a K.

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.