Daně

Stručný přehled daňového systému na NZ, který Vás bude zajímat na WHS

Tento článek reaguje na časté dotazy ohledně daní vztahujících se k working holiday vízum. Stručně popisuje základní informace, které potřebujete vědět.

Daňový rok

Daňový rok na Novém Zélandu je 1.4.-31.3. Za toto období se vyúčtovávají daně a po skončení tohoto období je možné žádat o vyrovnání plateb, viz níže.

Daňová pásma

Na Novém Zélandu funguje tzv. progresivní zdanění, tedy společně s růstem ročního příjmu roste i procento odváděné na daních:

do 14.000 ročně: 10.5%
14.000 - 48.000 ročně: 17.5%
48.000 - 70.000 ročně: 30%
nad 70.000 ročně: 33%

Pro ty, co nerozumí progresivnímu zdanění jen doplním, že daň se tzv. skládá. Takže pokud vyděláte např. 20.000 dolarů, zaplatíte 10,5% ze 14.000 a 17.5% ze zbývajících 6.000 dolarů.

Druhé zaměstnání

Někdy uslyšíte, že druhé zaměstnání se nevyplatí, protože zaplatíte víc na daních. Toho se ale nebojte, druhá práce je zdaněná úplně stejně jako první.

Daňové kódy

Pro každé zaměstnání musíte uvést správný daňový kód. Vás budou pravděpodobně zajímat pouze 2 (možná 3).

M - main, čili kód pro Vaši hlavní práci
S - second, čili kód pro Vaši druhou práci
SB - kód pro Vaši druhou práci, pokud celkově nevyděláte víc, než 14.000 dolarů ročně

POZOR: jedná se o první a druhou současnou práci, ne o první, druhou práci v pořadí. Pokud tedy Vaše první práce po příjezdu bude sběr jablek, pak skončíte a pojedete trhat třešně, opět budete mít kód M. :-)

Odvody na ACC

ACC je velmi zjednodušeně něco jako naše zdravotní pojištění a je Vám strháváno 1.39% (sníženo z 1.45% pro 2016/2017). Váš plat se tam podle výše uvedené tabulky daní zhruba 12%, 19%, 32% a 35%.

Pokud pracujete jako zaměstnanec, Váš zaměstnavatel Vám automaticky strhává daň z Vašeho platu. Většinou strhává něco kolem 17%. Strhávaná částka tedy neodpovídá přesně částce, kterou máte na daních zaplatit. A proto je tu:

Vrácení daní

Pozor, všichni mluví o vrácení daní, ale to není ten správný termín. Za prvé nejde o vrácení daní, ale o vrácení přeplatku na daních. A za druhé k přeplatku vůbec nemuselo dojít a Vy můžete naopak dlužit na neodvedených daních. Nicméně to je velmi ojedinělé, většinou roční zúčtování přinese pár stovek dolarů.

O vrácení přeplatku zažádáte jednoduše online ve svém IRD účtu po skončení daňového období, které je na Novém Zélandu vždy 1.4.201X - 31.3.201X+1.

Jak si jednoduše spočítat daně

Pokud si chcete spočítat, kolik jde odvedli na daních a kolik jste měli odvést, je to velmi jednoduché. Ve Vašem online výpisu najdete přehledně sepsáno, kolik jste vydělali a kolik jste zaplatili na daních.

Velmi jednoduchou matematikou pak podle výše uvedené tabulky spočítáte, kolik jste měli skutečně zaplatit. Ta 2 čísla od sebe odečtete a máte výsledek. :-)


Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.