10+ tipů, jak ušetřit

Několik tipů, jak uspořit pár korun

10+ tipů, jak a na čem na Novém Zélandu ušetřit

Tenhle článek není o tom, že spát v autě na poli je levnější, než si pronajímat vilu. Tady najdete pár tipů, které můžete používat každý den.

 1. Slevomaty
  I na Zélandu fungují. Celosvětově působící Groupon má svou zélandskou verzi. Nejlepší se mi ale zdá rezervační systém Bookme.co.nz. Zde se dá rezervovat spousta aktivit po celém Zélandu, často s velmi výraznou slevou. Čím dříve objednáváte, tím nižší cena. Nabízenou cenu ale vždy porovnejte s běžnou cenou, někdy může být cena na Bookme dokonce vyšší. Většinou ale výrazně ušetříte.
 2. Slevové kupóny
  Najdete je v různých časopisech, novinách nebo ve formě mobilních aplikací. Koukněte například www.entertainmentbook.co.nz, které prodávají "knížečky" plné kuponů.
 3. Řekněte si o slevu
  Může se to zdát divné, ale ve spoustě obchodů jsou schopni Vám dát 10% slevu, pokud si o ni řeknete. Pamatujte si, že zeptat se nic nestojí.
 4. Happy hours
  Většina restaurací a barů na Zélandu drží tzv. Happy hour. To je časové období (většinou hodina nebo dvě), kdy platí speciální ceny. Například točené pivo za 3,50 místo 7 dolarů a podobně. Často bývá v nabídce i jídlo. Na pivko a něco k jídlu se tak vyplatí jít v době šťastné hodinky.
 5. Potraviny s končící trvanlivostí
  Většina obchodů prodává potraviny s blížícím se datem trvanlivosti s někdy až 90% slevou.
 6. Slevy na jídlo s sebou
  Některé restaurace (zejména sushi) prodávají před zavíračkou jídlo s sebou se slevou.
 7. AA slevová karta
  Pokud pojistíte auto u AA, dostanete kartičku na slevu na benzín. I bez pojistky si tuto můžete zřídit na benzínkách, které s AA spolupracují (Caltex a BP), sleva bude trochu nižší. Získáte slevu na benzín u Caltexu a BP i u dalších prodejců. Slevu na benzín můžete využít na místě nebo si akumulovat peníze a pak natankovat plnou zdarma.
 8. Fly Buys
  Věrnostní kartička, na kterou lze sbírat body za nákupy v různých obchodech, nebo třeba i za platby elektřiny. Za rok nenasbíráte moc, ale nic to nestojí. My jsme za rok nasbírali body na sluchátka v hodnotě 40 dolarů.
 9. New World ClubCard
  Funguje pouze na jižním ostrově. S touto kartou pro Vás platí speciální ceny na některé zboží. Existuje speciální papírová verze pro návštěvníky, kde není potřeba žádná registrace. Pokud nakoupíte v New Worldu a kartu nemáte, klidně u pokladny řekněte, že jste ji zapomněli a oni Vám projedou svojí kartu.
 10. Armáda spásy a podobné obchody
  Armáda spásy provozuje síť obchodů s názvem "Family store", kde můžete nakoupit oblečení, výbavu do kuchyně a spoustu dalších věcí za zlomek původní ceny. Stejně fungují další obchody, napříkad ve Wanace oblíbený Wastebusters. 
 11. Lokální facebookové skupiny
  Skupin, které ve svém názvu mají město a slova "sell, buy, swap" je na facebooku spoustu. Každé zélandské město má alespoň jednu. V těchto skupinách můžete výhodně nakoupit cokoliv, co je zrovna k mání, nebo naopak něco prodat. 
 12. Bonus na Airbnb
  Pokud ještě nejste registrováni na Airbnb, zaregistrujte se a získáte 725,-Kč slevu na své první ubytování.
 13. Free days
  Muzea a některé další atrakce všude po světě mají některé dny vstup zdarma, nebo se slevou. Před návštěvou si tedy projděte webové stránky daného místa.
 14. Využijtě zkušeností místních
  Ptejte se místních lidí, mohou Vám dát dobrý tip, radu, nebo i zařídit slevu. A poznávání místních lidí je jedním z důvodů, proč cestujeme.
 15. Navštivte méně míst a věnujte jim více času
  Pokud zvolíte tuto strategii, nejen, že ušetříte např. na nákladech na cestu, ale také si daná místa více užijete a nebudete se pořád jen ve stresu honit, abyste všechno stihli.
 16. Tvořte si flexibilní itenerář
  Zejména pokud budete na svých cestách využívat dopravní prostředky, nebo navštěvovat atrakce, které mají rozdílné cenové nabídky v závislosti na času či zájmu, buďte flexibilní, abyste si mohli koupit levnější variantu.
 17. Pokud na to máte věk, používejte ISIC
  Studentské slevy můžete využít po celém světě, tak se nestyďte je využít.
 18. Ubytujte se na více dní
  Spousta hotelů, hostelů a dalších ubytovacích zařízení nabízí výhodnější ceny při ubytování na delší dobu, vždy si zjistěte podrobnosti.
 19. Last minute ubytování
  Zkuste do hotelu/hostelu zavolat přímo a na poslední chvíli a zeptejte se na nejlevnější nabídku ubytování, je pro ně lepší nabídnout slevu, než mít prázdný pokoj.
 20. Zůstaňte do pondělí
  Mnoho ubytovacích zařízení má zlevněné nedělní noci, aby se vyhnuli velkému odjezdu ubytovaných v neděli.
 21. Sledujte ty, co Vás zajímají
  Odebírejte e-mailové novinky a sledujte na sociálních sítích hotely, letecké společnosti, prodejce výletů apod., spousta akcí se jinde neoznamuje.
 22. Zkuste house sitting
  Lidi, kteří potřebují pohlídat dům, postarat se o domácí mazlíčky apod. nabízejí možnost využívat dům po dobu jejich nepřítomnosti a. Koukněte na:
  https://www.kiwihousesitters.co.nz/
  https://www.trustedhousesitters.com/
 23. Převeďte si peníze pomocí TransferWise
  Nejvýhodnější výměna je samozřejmě s někým, kdo potřebuje výměnu druhým směrem. Převod z účtu na účet pomocí TransferWise je ale hned na druhém místě s rozdílem tak malým, že se ani nevyplatí řešit osobní výměnu, pokud zahrnuje např. cestu na místo setkání.

Chcete se dozvědět víc? Pak si domluvte soukromou schůzku v Praze

Nenechte si ujít žádnou novinku o Novém Zélandu, lajkněte si nás na Facebooku!

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.