Hostely - tipy

Jak si vylepšit život v hostelu

Během svého cestování s batohem na zádech možná přijdete na to, že hostel není jen název toho brutálního hororu podbarveného hudbou Michala Davida. V hostelu se mnoho z vás ubytuje po příletu na Nový Zéland na dobu, než najdete stabilní ubytování nebo koupíte auto. Někteří z vás v hostelu možná stráví delší dobu, obzvlášť pokud bude hostel součástí vašeho zaměstnání.

V ČR by vás asi ani nenapadlo ubytovat se v hostelu, při pohledu na mnohé z nich se není čemu divit. O čem tedy hostely jsou?

 • Hostely jsou o ceně
  Levné je relativní pojem, v některých lokalitách můžou být hostely pěkně drahé, i když z komerčního ubytování stále nejlevnější. Nicméně postel ve společném pokoji je většinou k mání za něco málo přes 10 dolarů za noc.

  Často si lze v hostelu přivydělat nebo bydlet zdarma za pár hodin práce.

 • Hostely jsou o pařbách
  Některé hostely mají přísná pravidla pro dodržování nočního klidu apod., ale ve spoustě z nich se prostě nevyspíte.
 • Hostely jsou o spolubydlících
  Být na pokoji se 3 - 11 dalšími lidmi přináše krásné situace. Spí se většinou na palandách, které jsou speciálně navrženy tak, aby když se jeden nepatrně pohne, druhý pocítil zemětřesení minimálně o síle 6 stupňů richtera. Pokud usnete, potěší vás spolubydlící, který se vrátí z kalby k ránu. Někteří se po návratu začnou oddávat sexu, nezřídka i pokud s sebou nemají partnera. A když už jsou všichni v posteli, začnou první chodit na záchod nebo vstávat.
 • Hostely jsou o neumytém nádobí
  Cedule jako "Clean up your own mess" nebo "Your mum is not here, do your dishes" najdete v každém hostelu. I přesto budete narážet na spoustu lidí, kterým je základní slušnost cizí a nechávají za sebou bordel všude, kam se pohnou.
 • Hostely jsou o krádežích jídla
  Jelikož se všechno jídlo skladuje hromadně, čas od času se vám může stát, že si někdo vypůjčí něco z vašich zásob.

 • Hostely jsou o kontaktech
  Abych přidal něco pozitivního, hostely jsou plné lidí, kteří se chtějí spřátelit, vyměnit zkušenosti, jen tak pokecat nebo hledají partnera na cestování. Často se tu dá doslechnout o práci nebo vhodném bydlení.
 • Snídaně zdarma
  Některé hostely nabízí v rámci ubytování jednoduché snídaně, většinou jde o nejlevnější cereálie, mléko, čaj, toasty, marmeládu a vegemite. 

Pokud máte rádi své soukromí, hostely nabízí i soukromé pokoje pro dva, které jsou samozřejmě dražší, ale pořád jsou to ceny, které si budete moct dovolit.

Váš první pobyt bude asi trochu rozpačitý, budete se rozkoukávat, ale časem si zvyknete a pokud se budete v hostelech ubytovávat během cestování, brzy tam budete jako doma.


Ať už vás hostel potká v jakékoliv fázi vašeho pobytu, koukněte na videa, která vás nejen poučí, ale určitě i pobaví. :-)

10 tipů, jak si usnadnit život v hostelu a jak si poradit v situaci, kdy Vám chybí vybavení.

Dalších 10 tipů pro ubytování v hostelu.

5 tipů, pokud cestujete sami.

Napište článek pro náš web!

Máte svůj blog o Novém Zélandu a chcete se podělit o zajímavý článek? Nebo se chcete pochlubit krásnými fotografiemi či zajímavým videem? Máte zážitek, o kterém byste chtěli napsat? Chcete, aby měl Váš článek tisíce přečtení? Tak nás kontaktujte!

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.