Jak dovézt peníze na Zéland

Aby to bylo bezpečné a levné

Hotovost
Vyměnit si předem pár dolarů není nikdy na škodu. Tahat s sebou vše v hotovosti je ale samozřejmě blbost. Na Zélandu budete potřebovat hotovost jen do okamžiku, než si otevřete účet. Pak budete vše platit EFTPOS kartou - tu tady téměř úplně všude (dokonce i u stánků u silnice).

Platební karta

Vybrat si peníze z účtu na NZ je taky jedna z variant. Je ale dobré mít účet s výběrem z bankomatů po celém světě zdarma.

Kreditní karta

Nejlepší pro přímé platby. Směnný kurz se neřídí Vaší bankou, ale kurzem karetní asociace (MC, VISA), který se poměrně blíží středovému kurzu.

Převod peněz na NZ účet

Pokud nepotřebujete auto kupovat hned, ale máte pár dní čas, je nejvýhodnější aktivovat si zélandský účet a pomocí některé ze služeb na převod peněz si převézt peníze. Donedávna jsem doporučovat CurrencyFair, bohužel přišli o zélandský účet, takže už nejsou výhodní.
Nejvyužívanější je dnes TransferWise: https://transferwise.com/u/bbedca
Při registraci přes odkaz máte první převod do výše 500 liber bez poplatku, dříve to bylo až do 3000 liber, ale TW tuto výhodu plošně omezil. Služby funguje tak, že si zadáte požadovaný převod, peníze jim pošlete na český účet (tedy bez poplatků za mezinárodní převod) a oni Vám dolary pošlou ze svého zélandského účtu (tedy opět bez poplatků za mezinárodní převod).
Více o TransferWise na stránce "Převody peněz". 

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.