Vinice - stručný přehled

Vínečko bílé ... aj vínečko červené!

Autor: Tereza Limanová, www.byrnewine.com, facebook

Mám zkušenosti s vinicemi na severu severního ostrova, čím více se budete posouvat na jih, tím déle se dělají jednotlivé práce - časový posun je cca 14 dní až měsíc (Northland je první ve sběru ovoce, atd.) - některé časy se mohou překrývat a záleží jak brzy začně sezona.

Mzda: minimální až zhruba $19

Fyzická obtížnost: většinou lehčí práce (leafplucking, thinning, rubbing), až středně těžká (pruning, pulling out, netting, picking), práce na vinici je určitě jak pro kluky tak i pro holky

Časová osa:

  • jarní práce začínají zhruba v září, říjnu - jedná se o budrubbing nebo shoot thinnig (probírka pupenů a šlahounů, aby bylo správné rozmístění)

  • listopad, prosinec - stále se může dělat shoot thinning, leafplucking (očesávání listů), nebo fruit thinning (prostřihávání ovoce), trunk cleaning

  • leden - vinice začínají zasíťovávat - asi nejmíň oblíbená, až bych řekla odporná práce (některé vinice používají sidenets, jiné over row nets), podle typu sítí můžou některé vinici stále pracovat na hroznu a můžou dělat leafplucking, fruit thinning, některé fancy vinice ovoce otáčejí ;)

  • únor může být na některých vinicích obdobím klidu

  • březen - některé vinice můžou při dobré sezoně začít sklízet některé odrůdy bílého vína. Sklizeň se od severu až po jih může probíhat od půlky února až do půlky května, kdy se sklízejí pozdní červené odrůdy. Některé vinice nabízejí možnost contract fruit picking, kde se dají vydělat lepší peníze (zhruba okolo $3 za ovocnářskou přepravku)

  • po sklizni se úklízejí sítě

  • po úklidu sítí přichází další takové klidnější období, kdy se čeká, až spadá listí a začíná zimní prunning.

  • polovina května - skoro konec srpna - probíhá pruning (prořezávání), pulling out (vytahování šlahounů) a tying down (navazování nových šlahounů na dráty, pokud vinice používá vertical shoot positioning pruning). I tady některé vinice nabící contract práci. Pruning je ale dost obtížný a na contract dost nevýhodný, platí se zhruba 20 centů za rostlinu, s tím že pruner musí rostlinu i pročistit. Pro nezkušeného prunera nebo holku asi ne moc vhodné. Holky můžou na contract dělat tying down, což je mnohem rychlejší a vydělat se při tom dá. V zimním období se provádí i maintanance práce.

Pokud si najdete dobrou vinici, můžete tam najít bez problémů práci po celý rok.

Vinice se v jarním a letním období dost často stříkají. Většinou se jedná o síru a měď, ale znám lidi, kteří na to mají alergickou reakci, takže není na škodu si dát pozor a snažit se pracovat v blocích, které nebyly zrovna postříkané (většinou by měl blok být bezpečný za 24 hodin, ale záleží na chemii).

Náš tip: práce na vinicích je jedna z nejčastěji vykonávaných během Working Holiday. Můžete zvolit sběr hroznů na začátek, pokud netrefíte extrémní podmínky, jde o lehkou práci.

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.