Zdravotní a soc. pojištění v ČR

Sem vložte podnadpis

Sociální pojištění v ČR

Sociální pojištění je nepovinné, takže o to se nemusíte starat, pokud si nechcete spořit na nejistý důchod. Pokud chcete, můžete si na něj i během zahraničního pobytu přispívat.

Zdravotní pojištění v ČR

Zdravotní pojištění povinné je a je možné se z jeho placení odhlásit.

Odhlášení z platby zdravotního pojištění v ČR

Ze zdravotního pojištění v ČR se můžete odhlásit, pokud pobýváte v cizině nepřetržitě 6 měsíců a délePřed odletem se musíte dostavit na pojišťovnu, vyplnit formulář k odhlášení a většinou odevzdat kartičku. Toto nepodceňte, protože zpětně se odhlásit nelze a v případě, že během pobytu nebudete pojištění odvádět, čeká Vás jeho doplatek + penále.
Pojištění se v ČR platí za celé měsíce, takže pokud odlétáte například 15.9., tak za září už pojistné neplatíte (pozor, stále musíte nejpozději 10.9. zaplatit za srpen), ale i tak jste v ČR pojištěni. Takže cestovní pojištění si sjednejte od 15.9.

Opětovné přihlášení ke zdravotnímu pojištění po návratu

Po příletu je třeba znovu zajít na pojišťovnu, obnovit pojištění a doložit jim, že jste během pobytu byli pojištěni. Proto si schovávejte všechny doklady od komerčního pojištění, jinak riskujete doplatek. Pokud nedoložíte byť jen 1 den z pojištění, musíte podle zákona doplatit celý daný měsíc, ve kterém Vám doklad chybí. 
Přihlásit byste se měli jít co nejdřív po příletu, ale přihlašujete se zpětně ke dni příletu, takže se nemusíte úplně stresovat a hledat otevřenou pobočku Vaší pojišťovny cestou z letiště.

Zdravotní pojištění v ČR se platí pouze za celé měsíce, to znamená, že pokud přiletíte 2. v měsíci, tento měsíc neplatíte, platíte až měsíc následující. Pojištění se hradí vždy do 10. dne následujícího měsíce. Příklad: přiletíte 2.1., leden tedy neplatíte, pojistné za únor musíte uhradit do 10.3.

Kvůli vychcánkům, kteří žijí v cizině a do ČR se vraceli jen na návštěvy doktorů zdarma, je dle nového zákona minimální doba pojištění v ČR stanovena na 2 měsíce. Čili i když přiletíte na týden, budete vždy muset uhradit 2 měsíce pojištění. 

Více informací najdete na stránce Cestovní pojištění.

Pokud máte jakoukoliv otázku k pojištění nebo chcete poradit s výběrem vhodného pojištění, napište mi na facebooku nebo využijte kontaktní formulář.

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.