Peníze s sebou

Kolik peněz a v jaké formě si vzít s sebou?

KOLIK PENĚZ S SEBOU?

Tahle otázka trápí většinu cestovatelů. V podmínkách víz stojí minimum 4200 dolarů. Je ale tolik peněz potřeba? Nebo je to naopak dostatek? Na tyto otázky se Vám pokusím odpovědět v následujícím krátkém článku.

Úplně první věc je čistě formální. Je velmi nepravděpodobné, že by si Vás imigrační na hranicích vybrali ke kontrole. Pokud se tak ale stane, může být nedostatek peněz důvodem pro Vaše nevpuštění do země. A to za ten risk určitě nestojí.

Teď už k samotným penězům. Na otázku, jestli je to málo, dost nebo zbytečně moc, neexistuje jednoduchá odpověď. Každý z nás jede na Zéland v jiné situaci a s jiným plánem. Někdo jede sám, někdo v páru, další ve skupině. Někdo jede začít novej život se slušnou životní úrovní, další to bere na pankáče. Takže pochopitelně každej bude mít zcela odlišný životní náklady.

K největším prvotním nákladům patří pořízení auta. Ceny se pohybují většinou od 2000 do 4000 dolarů (v kategorii aut, která většinou pořizují backpackeři). Počítejte tedy průměr 3000 dolarů. Sami si už spočítáte, že pokud jedete sami, ze 4200 Vám moc nezbyde. Ve dvou už je to únosné ukrojení z koláče rozpočtu a ve 4 si toho ani nevšimnete.

Dalším bodem ke zvážení je Váš plán po příletu. Plánujete doletět do Aucklandu a 2 týdny tam vyřizovat vše potřebné? Pak počítejte zhruba 600 dolarů na osobu. (30NZD/noc a 100NZD/týden jídlo). Samozřejmě pokud budete chodit na točený, tak pár desítek přičtěte. Pokud chcete hned po příletu koupit auto a bydlet v něm, znamená to další úsporu za bydlení.

Věc, se kterou je třeba počítat, je doba nutná na sehnání práce. Můžete mít štěstí a seženete práci ještě, než dostanete IRD. Ale naopak můžet trefit blbou sezónu, špatnou oblast, nebo prostě jen můžete špatně hledat a skončíte bez práce týdny nebo dokonce měsíce. V okamžiku, kdy nemáte příjem, dokáže být život na Zélandu zatraceně drahej. Samozřejmě můžete bydlet v autě a cpát se čínskejma nudleme, ale to není ideál pro každého. :-)


Má rada tedy zní - rozmyslete si, jak byste rádi na Zélandu žili. Jak si budete hledat práci? Budete brát cokoliv nebo hledat třeba stálejší lepší job? Dát dohromady finanční rezervu není zas tak složitý. Něco si vyděláte v ČR, někoho trochu založí rodiče a nakonec kreditku s 50.000,-Kč Vám dneska vystaví na ulici. Vždycky se snažte vymyslet tu nejhorší možnou variantu, buďte na ni připraveni a pak v pohodě zvládnete cokoliv Vám Zéland postaví do cesty. :-)


Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.