Proč je Nový Zéland populární destinací mladých cestovatelů

09.11.2016

V tomto článku bych chtěl trochu popsat cestu, kterou se na Nový Zéland ubírá největší počet mladých cestovatelů a to jsou Working Holiday víza. Tzv. WHS má platnost 12 měsíců a držitelům umožňuje pracovat, studovat a cestovat na území NZ. Je určen občanům ČR ve věku 18-35 let a většinu cestovatelů tak tvoří tzv. baťůžkáři, jejichž cílem je co nejlevněji procestovat co nejvíce míst a zároveň si vydělat peníze, většinou sezónními pracemi. Samozřejmě je příběh každého cestovatele originální, a tak jsou některá tvrzení zjednodušená, ale obecně lze cestu na Zéland popsat takto:

Pozn: (ano, vím, že Zéland a Nový Zéland jsou 2 odlišné oblasti, takže mi to v diskuzi nemusíte vytýkat, ale všichni běžně zkrácený název používají, tak si zvykněte, že i mně to občas ujede ;-))

1. nápad

Kde se v jednotlivých lidech bere motivace vycestovat právě na Nový Zéland by byla otázka pro důkladný průzkum, ze zkušenosti si dovolím uvést následující důvody:

  • Nový Zéland je jedna z nejvzdálenějších destinací, kam se lze podívat, proto byl vždy žádaným cílem. Dříve bylo složité získat informace, dnes zejména díky internetu a dostatku informací může vyrazit přes půl světa téměř každý.
  • Nový Zéland potřebuje sezónní pracovníky, a tak má imigrační politiku nastavenou vstřícně právě pro lidi, kteří tam chtějí strávit rok
  • Získat vízum je jednoduché (i když se to komplikuje, jak popíšu níže)
  • Pro spoustu lidí je Nový Zéland náhradní volba, pokud jim nevyjde získání víza do Kanady
  • Je dokázané, že filmy Pán prstenů a Hobit udělali turismu Nového Zélandu významnou službu
Hobitín z Pána prstenů a Hobita
Hobitín z Pána prstenů a Hobita

2. zjišťování informací

Nápad je na světě, takže teď je potřeba získat nějaké informace. Dříve by člověk vyrazil do knihovny, dneska otevře Google a Facebook a začne vyťukávat dotazy. Českým cestovatelům tyto platformy najdou cenné informační zdroje. Na Facebooku je to největší "novozélandská" skupina Nový Zéland Working Holiday, Google pak nabídne blogy a stránky věnované této tématice, např. www.whs-zeland.cz, kde je možné dohledat všechny potřebné informace.

V této fázi se přístup jednotlivých cestovatelů podstatně liší. Zatímco někteří si všechny informace pečlivě dohledají sami a cestu si naplánují, někteří se spokojí s tím, že ve facebookové skupině napíší svoje dotazy, případně jen výzvu, ať jim někdo pomůže. Lenoši se většinou setkají s doporučením, ať se víc snaží. :-)

3. žádost o vízum

Naprosto rozhodujícím krokem pro většinu lidí cestujících na Nový Zéland za prací, je právě žádost o vízum. Jak jsem již zmínil výše, získání víz je neustále obtížnější. Ne z důvodu formálních či jiných požadavků, ale čistě jen kvůli faktu, že zájem o Nový Zéland neustále ročně, ale počet víz pro ČR je pevně stanoven na 1200 ročně.

O vízum se žádá online na stránkách novozélandského imigračního úřadu, kvóta nových víz je uvolněna obvykle začátkem března. Pro rok 2017 to bude 1. března ve 22:00 českého času.

Zatímco ještě před několika lety kvóta 1200 víz vydržela celý rok a ani se nevyčerpala, v uplynulých letech se doba vyčerpání počtu víz zkracovala a poslední roky jsou víza rozebrána za méně než hodinu. Každý, kdo o víza žádá, se musí pořádně připravit a nic nepodcenit. V době spuštění kvóty dochází pravidelně k přetížení serverů imigračního úřadu, stránky padají, nenačítají se, vyplněné žádosti se neodesílají a je to tak teď celkem velký boj. Více si můžete přečíst třeba na https://www.whs-zeland.cz/viza-na-novy-zeland/

4. vyřizování formalit

Ti šťastní, kteří získají WHS vízum se v dalším kroku musí zabývat vyřizováním formalit a nezbytností. Většina lidí v tomto kroku zjistí, že je možné se po dobu pobytu v zahraničí odhlásit z platby zdravotního pojištění, v souvislosti s tím také shání správné cestovní pojištění. Někteří nešťastníci zjistí, že jejich pas nemá dostatečnou platnost a řeší transfer víza, což naštěstí není nijak složité.

Letenky, pojištění, plná moc rodičům, mezinárodní řidičák, ubytování po příletu, zrušení mobilního tarifu, energie, potvrzení o české adrese a další kroky neminou nikoho.

5. cesta, přílet

Pro spoustu mladých cestovatelů je velkým zážitkem už cesta. Lety trvají většinou téměř 2 dny a v závislosti na zvolené letence ji můžete absolvovat najednou nebo zvolit nějaký z oblíbených stop-overů. Jelikož se na Zéland vydává spousta velmi mladých lidí, pro mnohé je to první taková cesta, takže na zážitky je zaděláno.

Po dosednutí na cílovém letišti přichází první stresová situace a tou je imigrační kontrola. Pro drtivou většinu lidí to znamená pouze úsměv a razítko do pasu, pokud si Vás ale úředníci vyberou k důkladné prohlídce, je o zábavu postaráno. S platným WHS vízem se není čeho bát, stačí doložit potřebné formality, jako je například dostatek peněz (4200 novozélandských dolarů na osobu), problémy mohou nastat u lidí, kteří přiletí bez víza a chtějí na letišti získat vízum turistické. Zde je třeba v případě kontroly dokázat zejména fakt, že se nechystáte na Zélandu pracovat a nelegálně pobývat.

Důležité je také dodržet pravidle ohledně importu potravin. Zapomenuté jablko v batohu znamená pokutu 400 dolarů.

6. hledání práce, ubytování

O hledání práce by se dalo psát velmi dlouho, zůstanu ale věrný svému slibu, že půjde o stručný popis. Většina lidí hledá práci v zemědělství, zejména sběr různých plodin. V takovém případě je efektivní zjistit si, jaké práce v jakém čase probíhají v jednotlivých oblastech Nového Zélandu, přehledný soupis najdete např. na https://www.whs-zeland.cz/sezonni-kalendar/.

Po přesunu do vybrané oblasti pak následuje objíždění jednotlivých sadů, posílání e-mailů, telefonáty. S hledáním práce také pomáhají různé skupina na facebooku. Pokud cestovatel zatouží po práci jiné, buď v pohostinství nebo třeba kvalifikované práci, jsou dobrým pomocníkem specializované servery, jako např.www.seek.co.nz.

S prací úzce souvisí ubytování. Ihned po příletu je vhodné mít objednané ubytování, buďto v některém z místních hostelů, nebo přesAirBnB.

Oblíbenou formou bydlení jsou auta přestavěná na tzv. campervany. Většinou jde o středně velká auta, ze kterých se vymontují zadní sedačky a místo nich se vyrobí jednoduchá postel. Takové bydlení má několik výhod. Jednak je levné, neboť kempovat se dá na Novém Zélandu poměrně jednoduše, levně, nebo zcela zdarma. Dalším důvodem je možnost operativně se přesouvat za aktuální prací. A nakonec v den volna jste okamžitě sbaleni na výlet. :-)

Pokud si chcete o bydlení na Novém Zélandu přečíst více, můžete zde: https://www.whs-zeland.cz/ubytovani/

7. práce a cestování

Práce a cestování jsou hlavní náplní většiny těch, kdo se na Nový Zéland vypraví. Cestování je samozřejmě cílem, který stojí za to, doufám, že Vás v příštích článcích přesvědčím, i když jen mými amatérskými fotografiemi. Práce je pak prostředkem, jak na cestování vydělat. Kombinace práce a cestování se opět liší podle přístupu jednotlivce. Někdo volí formu chvíli intenzivně vydělávat, potom cestovat, až dojdou peníze, tak znovu chvíli pracovat. Konkrétně my jsme šli trochu jinou cestou a rok jsme si rozdělili do dvou etap. Během léta jsme pracovali v restauraci v turistickém městečku, zimu jsme pak strávili prací v lyžařském středisku. Výdělky nebyly nejvyšší, na druhou stranu jsme měli pohodový a pohodlný život. Každému to zkrátka vyhovuje jinak.

8. návrat domů

Ta hořko-sladká část cesty, které se většina cestovatelů nevyhne. Na jednu stranu se většina z nás těší na svou rodinu a přátele, točené české pivo a svíčkovou od babičky, na druhou stranu se nám nechce opouštět nádherné prostředí Nového Zélandu a zdejší srdečné a otevřené lidi. A to je důvodem, proč se někteří vůbec nevrátí. Způsoby, jak se na Novém Zélandu usadit, nejsou úplně jednoduché, na druhou stranu to není nic, čeho by se nedalo při troše snahy dosáhnout. Já osobně jsem měl 2 nabídky na zajištění pracovního víza, které by nám umožnilo zůstat na další 2 roky.

Tímto bych ukončil první úvodní článek. Pokud se Vám líbil/nelíbil, máte připomínku nebo třeba dotaz, který bych mohl zodpovědět, napište mi do diskuze. :-)

Dlouhodobé cestovní pojištění nejen na Nový Zéland najdete na webu VisitKiwi.cz.